Čínska spoločnosť Bitmain, ktorá je najväčším svetovým výrobcom zariadení na ťažbu kryptomien, pozastavila predaj svojich produktov na trhoch s okamžitým dodaním. Chce tak zmierniť predajný tlak vyvolaný krokom Pekingu, ktorý v máji vyzval k zastaveniu ťažby kryptomena, informovala agentúra Reuters. Firma tiež uviedla, že so svojimi klientmi hľadá kvalitné dodávky energie na miestach, ako sú Spojené štáty, Kanada, Rusko, Kazachstan či Indonézia.

Správa v hlavných čínskych centrách ťažby kryptomien - v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko a provinciách Sin-ťiang, Jün-nan a S'-čchuan - po rozhodnutí vlády zverejnila podrobné opatrenia na odstránenie tohto podnikania. Rad čínskych firiem predáva zostavy na ťažbu kryptomien a z odvetvia teraz odchádza, prípadne svoje zariadenia posielajú do zahraničia.

WA 22 archív Sandy - Na archívnej snímke z 3. apríla 2013 je digitálna mena bitcoin. Digitálna mena bitcoin v utorok 28. novembra 2017 dosiahla nový míľnik - prekonala magickú hranicu 10.000 USD. FOTO TASR /AP 

FILE - This April 3, 2013file  photo shows bitcoin tokens at 35-year-old software engineer Mike Caldwell's shop in Sandy, Utah. The price of bitcoin, the most widely used virtual currency, rose above US$ 10,000 on Wednesday for the first time, breaking a symbolic threshold in what has be
Neprehliadnite

Peking požaduje od bánk, aby tvrdšie zasiahli proti obchodovaniu s kryptomenami

,,Ťažobné miesto sa v zahraničí nezriadi za noc a predajný tlak na sekundárnom trhu je obrovský," uvádza Bitmain. Spoločnosť sa rozhodla v celom svete pozastaviť predaj svojich zariadení Antminer, aby napomohla hladkej transformácii odvetví. Čínski ťažiari sa podľa firmy za lacnou elektrinou presúvajú do Bieloruska, Švédska, Nórska, Angoly a do Konga.

Pokyny, ktoré čínske úrady smerom k ťažiarom kryptomien vydávajú, nie sú novými regulačnými opatreniami. Komentáre činiteľov centrálnej banky a ich postoj k záležitosti ale podľa analytikov naznačujú, ako najvyššie regulačné úrady v Číne v súvislosti s kryptomenami sprísňujú dohľad a tlak na finančné inštitúcie. Čína už v roku 2017 zakázala miestnu kryptomenovú burzu, čím ju donútila, aby sa presťahovala mimo čínske územie. Ani týmto krokom Peking nedosiahol toho, aby čínski obchodníci prestali digitálne mince nakupovať a predávať.