Kazašská spoločnosť Kazatomprom varovala, že zrejme v nasledujúcich dvoch rokoch nesplní svoje produkčné ciele. Dôvodom sú problémy s dostupnosťou kyseliny sírovej, ktorá je potrebná na produkciu uránu.

To predstavuje ďalšie riziko pre dodávky v čase, keď dopyt po jadrovom palive rastie, upozornila agentúra Bloomberg.

Kazatomprom uviedol, že v súčasnosti je produkcia uránu nižšia ako v predchádzajúcich rokoch. Ťažkosti so získavaním kyseliny sírovej a meškanie pri dokončovaní stavebných prác na nových ložiskách podľa firmy znamenajú, že bude ťažké splniť jej tohtoročný cieľ ťažby.

Pokiaľ budú problémy pokračovať po celý rok a nepodarí sa dohnať harmonogram stavebných prác, mohlo by to ohroziť aj plány ťažby na budúci rok, dodala firma.

Táto komplikácia sa pridáva k zoznamu problémov s dodávkami, ktoré pomohli cenám uránu na najvyššiu hodnotu za 15 rokov. Za posledných 12 mesiacov sa cena uránu viac ako zdvojnásobila a v týchto dňoch sa dostala nad 97 dolárov za libru.

Minuloročný prevrat v Nigeri narušil dodávky do európskych reaktorov. Niger je kľúčovým vývozcom uránu. Dôležitý kanadský ťažobný Cameco potom znížil svoje produkčné ciele pre problémy v prevádzkach v Kanade.

Mnohé bane boli zakonzervované v dôsledku poklesu cien po havárii vo Fukušime a teraz sa prevádzkovatelia predháňajú v ich opätovnom sprevádzkovaní, pretože dopyt sa opäť zvýšil.

Kazachstan produkuje viac ako 40 percent svetového uránu a hlavní prevádzkovatelia jadrových elektrární ho považujú za dôležitého dodávateľa. Kazatomprom nedávno podpísal dlhodobú zmluvu o dodávkach do Číny.

Ďalšie dôležité správy

WA 31 Astravec - Na snímke prvá bieloruská atómová elektráreň, ktorá je postavená ruskou štátnou korporáciou Rosatom pri meste Astravec v piatok 7. augusta 2020. Prvú bieloruskú atómovú elektráreň začali v piatok plniť jadrovým palivom, a to napriek výhradám susednej Litvy. Susedná Litva, ktorej hlavné mesto Vilnius sa nachádza iba 50 kilometrov od inkriminovaného zariadenia, označila novú elektráreň za potenciálnu environmentálnu a bezpečnostnú hrozbu. FOTO TASR/AP 


 A view of Belarus's first
Neprehliadnite

Top v energetike: Kto bude rozdávať karty na trhu s uránom, vplyv OPEC upadá