Od vyvrcholenia studenej vojny rozhoduje o pravidlách týkajúcich sa bezpečnosti a zabezpečenia svetového jadrového priemyslu za zavretými dverami 35-členná rada, ktorej členmi nie sú niektoré z kľúčových hráčov tohto sektora. Najväčší producent uránu na svete sa chce pokúsiť tento status quo narušiť, píše agentúra Bloomberg.
Kazachstan produkuje približne dve pätiny všetkých svetových zásob uránu. Preto ho už unavuje, že ho Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu vníma ako druhotriedneho člena. Podľa vyhlásenia z 18. augusta má v pláne miesto v rade získať právnou cestou. Vylúčenie tejto stredoázijskej krajiny z hlavnej rozhodovacej rady MAAE je „hlboko demotivujúce“ a „vedie k porušeniu základného princípu rovnosti,“ uviedol Kazachstan vo vyhlásení.
Rada MAAE sa stretáva štyrikrát do roka a je zodpovedná za voľbu členov vedenia prostredníctvom procesu, ktorý zvykne byť prirovnávaný ku konkláve katolíckych kardinálov vyberajúcich nového pápeža. V súčasnosti v rade prevládajú najmä západné krajiny. Tie sa zvyknú venovať činnostiam, ktoré by mohli viesť k šíreniu jadrových zbraní.
V Kazachstane sídli aj banka MAAE pre jadrové palivo, ktorú podporuje miliardár Warren Buffett. Krajina okrem toho platí milióny dolárov vo forme členských príspevkov a aj napriek tomu je jednou zo 17 štátov, ktoré sú z rady vylúčené. Kazachstan svoje požiadavky predloží na nasledujúcej všeobecnej konferencii agentúry, ktorá sa má uskutočniť v septembri. MAAE situáciu odmietla komentovať.