Aurubis je najväčším producentom medi v Európe. Spoločnosť má podozrenie, že sa stala obeťou podvodu, v rámci ktorého sa jej zamestnanci spolčili s dodávateľmi. K tomuto záveru dospela po tom, čo z jej skladov zmizli kovy v hodnote stoviek miliónov eur. Podľa The Financial Times začal Aurubis prípad vyšetrovať.
Podiely spoločnosti v piatok ráno na burze vo Frankfurte klesli až o 17 percent. Aurubis totiž vo štvrtok večer varoval, že sa mu tento rok vinou „kriminálnej činnosti“ nepodarí splniť ciele v oblasti zisku.
Podvod za milióny
Aurubis uviedol, že spustil rozsiahle vyšetrovanie, ktorého cieľom je odhaliť, či jeho zamestnanci v spolupráci s dodávateľmi manipulovali s evidenciou kovového šrotu. K ukončeniu vyšetrovania, do ktorého je zapojená aj polícia, by malo dôjsť v septembri.
„Je ťažké poskytnúť konkrétne informácie, skôr než dôjde k ukončeniu vyšetrovania,“ povedal hovorca firmy pre Financial Times. Prezradil ale, že vzhľadom na objem chýbajúceho materiálu sa zrejme jedná o krádež materiálov obsahujúcich kov, akými sú šrotová elektronika, a iné drahé kovy.
Spoločnosť bola v júni terčom policajnej razie, ktorá súvisela s chýbajúcim tovarom v hodnote 20 miliónov eur. Príslušníci polície počas nej zatkli šesť osôb, pričom niekoľko z nich bolo zamestnancami Aurubisu. Spoločnosť uviedla, že tieto dva prípady spolu pravdepodobne nesúvisia.
Aurubis so sídlom v Hamburgu dosiahol v roku 2022 tržby vo výške 18,5 miliardy eur a je najväčšou skupinou venujúcou sa taveniu a recyklácii medi v Európe. Firma túto rudu neťaží, ale získava ju tavením kovových koncentrátov, šrotu a recyklačných materiálov obsahujúcich kov, ktoré získava od banských a elektronických spoločností.
Aurubis uviedol, že od júna začal zavádzať dodatočné bezpečnostné opatrenia vrátane väčšieho počtu náhodných kontrol a prísnejších kontrol kamiónov na vstupných a výstupných bránach do areálu.
Séria škandálov
Škandál Aurubisu je ďalším z radu iných prípadov, ktoré v poslednom čase otriasli sektorom. To vyvoláva pochybnosti o dodržiavaní predpisov, dohľade a bezpečnostných protokoloch, ktorých cieľom je obmedziť rozsah podvodov a krádeží.
Nadnárodná spoločnosť Trafigura obchodujúca s komoditami tento rok obvinila obchodníka Prateeka Guptu zo zosnovania niklového podvodu vo výške 590 miliónov dolárov. V rámci iného škandálu zas firma odhalila, že vrecia s niklom v skladoch Londýnskej metalurgickej burzy boli plné kameňov.
Povesť kovového priemyslu poškodila aj séria podvodov a krádeží v Číne, ku ktorým došlo počas posledných pár rokov.