Najväčší podiel na celkových aktívach podielových fondov mali ku koncu prvého polroka zmiešané fondy. Ich podiel predstavoval podľa údajov Národnej banky Slovenska takmer 43 percent. Nasledovali realitné fondy s podielom niečo cez 27 percent. Trend investovania do rizikovejších akciových fondov pokračuje aj v roku 2023.

Pred pandémiou tvorili celkové aktíva akciových fondov menej ako polovicu aktív fondov dlhopisových. Od roku 2022 už majú výraznejší podiel akciové fondy, ku koncu júna v pomere takmer 19 percent k 11 percentám. Ostatné fondy mali podiel 0,2 percenta.

Najvýznamnejšou položkou aktív zmiešaných fondov sú dlhodobo podielové listy podielových fondov. Ich podiel na majetku bol ku koncu júna 64 percent. Ďalšími významnými zložkami majetku zmiešaných fondov boli dlhové cenné papiere s podielom 19,7 percenta a vklady uložené v bankách s podielom 11,3 percenta.

Akcie sa podieľali takmer štyrmi percentami a ostatné aktíva vrátane finančných derivátov mali podiel 1,1 percenta.

Z geografického hľadiska sa štruktúra podielových listov v sledovanom štvrťroku výrazne nezmenila. Najvýznamnejšiu pozíciu v portfóliu podielových listov s podielom 74,3 percenta mali podielové listy emitované v eurozóne. Nasledovali podielové listy emitované tuzemskými podielovými fondmi, ktoré predstavovali podiel 21,9 percenta, a zo zvyšku sveta to bol podiel 3,8 percenta.

Na finančnom trhu je kolektívne investovanie zastúpené ôsmimi tuzemskými správcovskými spoločnosťami a jednou zahraničnou správcovskou spoločnosťou. Ku koncu júna mali v správe 95 tuzemských otvorených podielových fondov a jeden uzavretý podielový fond.

Ďalšie dôležité správy

Wegovy,Novo Nordisk,liek,lieky,obezita,infarkt,srdcová príhoda,mozgová príhoda,chudnutie
Neprehliadnite

Obezita vynáša. Fond, ktorý na ňu vsadil, porazil takmer všetkých konkurentov