Odvetvie fosílnych palív čelí rozpadu jednej z jeho najdôležitejších zahraničných dohôd, ktorej šéf to nesie veľmi ťažko, píše Politico.
Veľké krajiny EÚ odstupujú od Zmluvy o energetickej charte z roku 1994, ktorú uzavrelo 53 štátov a pôvodne mala slúžiť na ochranu západných investícií do energetických systémov posovietskych krajín.
Ide o najviac využívaný medzinárodný pakt, podľa ktorého energetické spoločnosti žalujú vlády, keď im siahnu na ich zisky. Tie často pochádzajú z predaja znečisťujúcich palív.
Francúzsko, Španielsko či Holandsko si uvedomujú svoje zelené záväzky. Podľa nich represívna ochrana, ktorú Zmluva poskytuje, sťažuje ich snahy v boji proti zmene klímy.
Nahnevaný tajomník
Generálny tajomník Zmluvy Guy Lentz si už nový trend medzi krajinami všimol. Minulý týždeň sa na Twitteri obul do vedca, ktorý kritizoval súbor reforiem týkajúcich sa vyňatia fosílnych palív zo Zmluvy.
„Kto týmto klaunom za tieto s**čky platí?“ opýtal sa Lentz a na sociálnej sieti uverejnil sériu nahnevaných a posmešných príspevkov a komentárov.
V pondelok ráno však bol ako vymenený a povedal, že svoj prvý inkriminovaný príspevok na Twitteri ľutuje. Všetky ostatné, ktoré nasledovali, však zvalil na prácu hackerov. „To som nebol ja,“ vykrúcal sa Lentz.
Zmätočné vyjadrenia
Kontroverzné príspevky generálneho tajomníka si všimla aj Európska komisia. Tá ho údajne požiadala o vysvetlenie.
„Asi má pre svoju prácu skutočné zanietenie“ reagoval holandský minister pre klímu a energetiku Rob Jetten. Vždy je však podľa neho lepšie snažiť sa o veciach diskutovať, než „na Twitteri na všetkých nakričať“.
Politico následne Lentza požiadalo o dôkaz, no generálny tajomník to odmietol.
Počas hodinového rozhovoru s portálom si takto protirečil viackrát. Najviac zarážajúce bolo, že nedokázal jednoznačne odpovedať na otázku, či by pre klímu nebolo lepšie, keby Zmluva vôbec neexistovala.
Treba dodať, že tento pakt iba v rámci EÚ, Spojeného kráľovstva a Švajčiarska chráni investície do fosílnych palív v hodnote zhruba 344,6-miliardy eur.
Lentzove zmätočné postoje iba umocňujú domnienku, že Zmluva o energetickej charte je síce zastaraná, no nemožno sa jej zbaviť.
Pozor na Čínu
Ak by veľké krajiny, akými sú Francúzsko či Nemecko, odstúpili od Zmluvy, išlo by o obrovskú strategickú chybu, myslí si generálny tajomník a dodáva, že by to nahnevalo kľúčových dodávateľov energie do EÚ.
„Táto zmluva by umožnila urýchlenie (novej) hodvábnej cesty,“ domnieva sa Lentz. Ak by Francúzsko a Nemecko odstúpili, tak by sa v rámci energetickej charty mohla oprát chopiť Čína. Peking podnikol kroky k pristúpeniu k Zmluve pred piatimi rokmi, t. j. ešte predtým, ako EÚ zatiahla brzdu.