Vakcína od čínskej firmy Sinovac Biotech, ktorá je jednou z najpoužívanejších na svete, neposkytuje dostatočné množstvo protilátok na neutralizáciu koronavírusového variantu omikron. S výsledkami laboratórnych zistení prišli vedci z Hongkongu, informuje Bloomberg.
Výskum sa konal na 25 osobách plne zaočkovaných vakcínou Coronavac a žiaden z nich nemal dostatok protilátok.
Budeme potrebovať štvrtú dávku vakcíny skôr? Omikron spôsobuje vrásky aj firme Pfizer
Ako dopadol Pfizer/BioNTech
V skupine 25 ľudí, ktorá bola plne zaočkovaná vakcínou od Pfizer/BioNTech až piati mali neutralizačnú reakciu na omikron, čo by korešpondovalo s vyhláseniami, že tretia dávka vakcíny by mohla ochrániť pred omikronom. Štúdiu na 50 ľuďoch viedol Kwok-Yung Yuen, uznávaný profesor infekčných chorôb na Hongkongskej univerzite.
Ak sa ukáže, že Coronavac je neúčinný proti omikronu, Čína bude čeliť najväčšej hrozbe nového variantu koronavírusu.
Čína je známa politikou nulovej tolerancie voči covidu, čo bude veľmi ťažké dodržať pri vysokej viralite omikronu. Prvé prípady nákazy sú pre krajinu veľkou hrozbou.
Prvý potvrdený prípad omikronu v pevninskej Číne je pre krajinu aj vážnou ekonomickou výzvou
Dvojitá výzva
Čínsku vakcínu však používajú aj iné krajiny. Pri nich bude dôležitá prirodzená imunita získaná z predchádzajúcich vĺn covidu-19, tvrdí Benjamin Cowling, profesor epidemiológie na Hongkongskej univerzite. Obyvatelia pevninskej Číny a Hongkongu ešte nezažili rozsiahlejšie infekcie, takže môžu byť zraniteľnejší.
„Čínske úrady tvrdo pracovali na vysokej zaočkovanosti v celej krajine, ale schopnosť vírusu mutovať znamená, že vplyv tohto úsilia sa výrazne znížila,“ povedal Nicholas Thomas, docent na City University of Hong Kong.
Čína podľa Thomasa tak čelí dvojitej výzve. Jednou je ochrana ľudí proti variantu omikron a ďalšími mutáciami, druhá je riadenie tovaru a ľudí na hraniciach krajiny.