Čína v experimentálnom meste budúcnosti Xiong’an testuje novú politiku v oblasti nehnuteľností. Cieľom Pekingu je zastabilizovať tamojší trh s bývaním, ktorý trápi neutíchajúca úverová kríza, píše agentúra Bloomberg.
Pravidlá na skúšku
Podľa nových pravidiel musia byť všetky domy v obvode Xiong'an, ktorý sa nachádza približne 130 kilometrov na juhovýchod od Pekingu, najprv postavené a až potom predané. V stredu o tom informovala spravodajská agentúra Xinhua News s odvolaním sa na vyjadrenia centra pre správu nehnuteľností.
Ide o výraznú zmenu oproti súčasnému modelu, kde záujemcovia platia developerom za byty ešte pred ich dostavaním. Niekedy dokonca krátko po tom, čo stavebné firmy položia ich základy a získajú potrebné povolenia od úradov. Tento systém je zaužívaný po celej Číne a po desaťročia umožňoval developerom expandovať rapídnym tempom. Čínske regionálne orgány uvažujú o ukončení tejto praxe už od roku 2018.
Peking snahou obmedziť mieru požičiavania v realitnom sektore spôsobil omeškanie výstavby domov a viaceré developerské spoločnosti upadli do platobnej neschopnosti. Vďaka „skúšobným pravidlám“ v Xiong’ane získajú kupujúci nehnuteľností to, za čo zaplatili, takmer okamžite, uviedla agentúra Xinhua.
Nepopísaný list papiera
Čínsky prezident Si Ťin-pching nazval Xiong'an projektom tisícročného významu a opísal ho ako ultramoderné centrum financií plné popredných technologických firiem a výskumných ústavov, ktoré môže konkurovať aj Šen-čenu či Šanghaju. Aj keď už od odhalenia projektu uplynulo šesť rokov, mesto je stále vo výstavbe.
„Xiong'an je zdrojom poznatkov, pokiaľ ide o smerovanie budúcich politík. Je to miesto, kde vláda môže testovať reformy a skúšať nové modely rozvoja pre realitný trh a developerov,“ povedal Bruce Pang, hlavný ekonóm spoločnosti Jones Lang LaSalle. Xiong'an možno podľa neho považovať za akýsi nepopísaný list papiera, takže je na testovanie ako stvorený. Analytici sú presvedčení, že bude ťažké znížiť závislosť realitného trhu od dlhu bez toho, aby na to budúci vlastníci domov a bytov doplatili.