Dokonalá atmosféra v kinosálach je bez zástupov divákov hlasno sŕkajúcich Coca-Colu z objemných litrových pohárov a chrúmajúcich praženú kukuricu nemysliteľná. Zatiaľ čo pôvod vzniku Coca-Coly viac-menej tuší každý, o popcorne kolujú viaceré legendy. Ako zo špeciálneho druhu kukurice vznikol biely pukanec, ktorý sa následne stal úspešným, dobre sa predávajúcim marketingovým produktom, zachytáva portál BBC.

Produkcia a spotreba praženej kukurice utešene rastie. V Spojených štátoch za rok skonzumujú v priemere 50 litrov popcornu. Veľká Británia sa síce na to ešte nedoťahuje, za posledných päť rokov sa však v tejto krajine zvýšil predaj tejto pochutiny o 169 percent.

Kombinované staccato v podobe šušťania a nepravidelného sŕkania počas sledovania filmov v kine však nevyhovuje každému. Istého Brita zvuky z jedenia popcornu počas filmu Star Wars: The Force Awakens natoľko vyrušovali, že sa rozhodol vypísať petíciu za zákaz jedenia popcornu v kinách. Prevádzkovatelia kín sa naňho vrhli s tým, že popcorn je nevyhnutnou súčasťou filmového zážitku v kine.

Najotravnejšie jedlo na svete, v duši pasákov a ako prežiť 19-hodinový let

Zdroj: Flickr / Rosana Prada | CC

V duši pasákov

Z výskumu na tému „ekonómia sexu“ spred niekoľkých rokov, zostaveného na základe rozhovorov s desiatkami prostitútok a prostitútov, pasákov, obchodníkov s bielym mäsom či šíriteľmi detskej pornografie, vyplýva, že trh s prostitúciou zažíva ťažké časy. Zmenšuje sa, rovnako tak klesajú aj výnosy. Hlavnou príčinou je internet a meniaca sa doba, v ktorej sú úlety na jednu noc či predmanželský sex oveľa častejšie.

Najstaršie remeslo však definitívne len tak nevymizne a rovnako pretrvá aj „manažérska“ funkcia pasákov. S obchodníkmi so sexom sa nikde nemaznajú, obzvlášť s tými, ktorí zneužívajú maloletých, za kupliarstvo hrozia ľuďom desiatky rokov vo väzení, často aj doživotie.

Americkí novinári v rámci reportáže vyspovedali trojicu pasákov, aby pochopili, ako funguje ich podnikanie, aké je to mať moc nad inými ľuďmi, a snažili sa pochopiť celkovú príťažlivosť toho, čo pasáci sami nazývajú životným štýlom.

Vzťah pasáka a prostitútky jeden z nich prirovnáva k rodine a bežnej domácnosti, kde žena potrebuje ruku chlapa, ktorý na všetko potrebné dohliadne. Ako dodávajú reportéri, najčastejšími spoločnými menovateľmi všetkých prípadov sú však chudoba a násilie.

Najotravnejšie jedlo na svete, v duši pasákov a ako prežiť 19-hodinový let

Zdroj: SITA/AP

Ako prežiť 19-hodinový let

Katarské aerolinky Qatar Airways spustili začiatkom februára prevádzku najdlhšie trvajúcej pravidelnej komerčnej linky na svete. Ide o let z Aucklandu do Dauha, ktorý trvá 17 hodín a 30 minút. Aerolinky však môžu čoskoro o svoj rekord prísť. Singapore Airlines plánujú od roku 2018 obnoviť lety do New Yorku, ktoré majú trvať 19 hodín.

Nech už nastúpite na akýkoľvek let, ktorého dĺžka sa pohybuje na úrovni päť, desať a viac hodín, v záujme uchovania si zdravého rozumu a funkčnej kostrče je rozumné sa na to pripraviť. Agentúra Bloomberg preto prináša stratégie, ako prežiť ukrutne dlhé lety z jedného konca zemegule na druhý, overené častými cestovateľmi, ktorí preletia stovky tisíc kilometrov ročne.

Či bude nasledujúcich niekoľko hodín duševným a telesným trýznením, závisí takmer od všetkého. Od správnej voľby sedadla, cez oblečenie až po zjedené jedlo. Niekoľko stručných rád – nejedzte slané tyčinky ani nepite alkohol, pred kúpou letenky preskúmajte možnosť wifi pripojenia, vždy majte so sebou dobrú knihu, pred letom si trocha zabehajte alebo zacvičte, všetku elektroniku pred nástupom nabite na 100 percent.

Najotravnejšie jedlo na svete, v duši pasákov a ako prežiť 19-hodinový let

Zdroj: SITA/AP

Klimatická krištáľová guľa

Superpočítač Cheyenne je online. Stroj za 30 miliónov dolárov, ktorého veľkosť porovnávajú s domom, je 240-tisíckrát rýchlejší ako tie najlepšie notebooky a patrí mu 20. pozícia v rebríčku najrýchlejších počítačov na svete. Za sekundu dokáže spracovať 5,34 biliardy výpočtových operácií.

Najotravnejšie jedlo na svete, v duši pasákov a ako prežiť 19-hodinový let

Cheyenne Zdroj: SITA / AP

Jeho hlavnou úlohou bude analýza klimatických zmien a predpovedanie počasia v dlhodobom horizonte, čo má okrem iného pomôcť aj poľnohospodárom. Postavili ho v americkom Wyomingu, ktorý má v Spojených štátoch najviac rozvinutý uhoľný priemysel. Cheyenne bude kooperovať s podobným superpočítačom Yellowstone, ktorý však plánujú čoskoro odstaviť. Viac o tejto výkonnej mašine, ktorej existenciu ohrozujú ekologické názory Donalda Trumpa, píše agentúra AP.

Keď neuznávate hodiny

Existujú dva typy ľudí. Prvý prichádza na dohodnuté miesto vždy všade presne na čas, prípadne ešte hodinku predtým, ako sa daná akcia, príležitosť či porada koná, na ostatných zásadne netrpezlivo čaká, často pozerá na hodinky, obvykle sú mu aj pripisované vlastnosti perfekcionistu a puntičkára. Naopak, druhý typ prichádza vždy všade neskoro, nikdy neprišiel na poradu v stanovený čas, všetko vo svojom živote často dobrovoľne nestíha, deadliny neuznáva a kolujú o ňom vtipy, že zmešká aj vlastný pohreb. Psychológiu, ktorá sa skrýva za týmto syndrómom, bližšie opisuje BBC.

Najotravnejšie jedlo na svete, v duši pasákov a ako prežiť 19-hodinový let

Zdroj: SITA / AP

Zelení anjeli

Asi 30-členná skupina najmä mladých modeliek z New Yorku roky napriek všeobecnému zákazu a ilegálnosti dodáva marihuanu starostlivo vybranej klientele. Vodkyňa skupiny, ktorá si hovorí Honey, prezradila, že za posledných osem rokov policajti nezatkli ani jedno z dievčat. Dôvod? Pekné a príjemne vystupujúce mladé dievčatá, ktoré sú len morálne skazenejšou verziou „Avon lady“, jednoducho nepodozrievajú. Nie je náhoda, že všetky majú niečo spoločné s modelingom.

Skupina s názvom Zelení anjeli má svoj biznis prepracovaný a riadne koordinovaný, pričom každý člen, či už dispečer, alebo priekupník, dostáva poctivý podiel. Jedna členka uviedla, že týždenne zarobí v priemere tisíc až 1 300 dolárov, vďaka čomu sa prvý raz v živote nemusela trápiť s dlhovými problémami.

Počas svojich návštev elegantného drogového dúpäťa novinár Suketu Mehta napríklad zistil, že skupina denne vybaví približne 150 objednávok, má zaužívané komunikačné kanály, z ktorých nevybáča, a čo sa týka nových klientov, referencie sú prvoradé. V rozsiahlej a výpovednej reportáži ho dílerka Honey zasväcuje do fungovania nelegálneho podniku, zoznamuje ho s prísnymi pravidlami obchodu a členmi skupiny. Ide o skutočne zaujímavý príbeh.

Najotravnejšie jedlo na svete, v duši pasákov a ako prežiť 19-hodinový let

Zdroj: SITA / AP