Mnohí z najbohatších ľudí sveta po celé desaťročia ochraňovali svoj majetok presunom do zámorských oblastí od Kajmaních ostrovov cez Švajčiarsko po Britské Panenské ostrovy. V poslednom období sa veľmi obľúbenou destináciou stáva emirát Abú Zabí.
Najbohatší muž v oblasti kryptomien Changpeng Zhao, indická rodina Adaniovcov, miliardár v oblasti hedžových fondov Ray Dalio či ruský oceliarsky magnát Vladimir Lisin patria medzi desiatky jednotlivcov s vysokým čistým majetkom, ktorí si medzinárodné finančné centrum a hlavné mesto Spojených arabských emirátov zvolili za bezpečný prístav pre svoje peniaze. Vyplýva to z prieskumu Bloomberg News.
Na globálnom trhu v Abú Zabí v súčasnosti existuje viac ako päťtisíc tzv. špeciálnych účelových nástrojov (SPV), teda spoločností vytvorených s cieľom izolovať riziká a prerozdeliť aktíva investorom. Sú to v podstate holdingové spoločnosti, ktoré spravujú majetok boháčov. Na porovnanie, v roku 2016 ich podľa údajov zostavených poradenskou spoločnosťou M/HQ bolo iba 46. Nie je známe, odkiaľ miliardári presunuli svoje aktíva, prečo tak urobili, ani štruktúra ich portfólia.
Finančné toky v hodnote 509 miliárd dolárov smerujúce do emirátu bohatého na ropu predstavujú nový impulz pre ekonomiku, keďže vládnuca rodina Nahjánovcov pokúša diverzifikovať svoje portfólio. „Abú Zabí je skvelým miestom na zakladanie SPV a ich počet sa tam prudko sa zvyšuje,“ povedal podnikový poradca Bhaškar Dasgupta. „Pozorujeme stále viac jednotlivcov s vysokým čistým majetkom, ktorí sa sem sťahujú z Kajmanov, Maurícia a Singapuru.“
Blízky východ je atraktívny najmä vďaka zamedzeniu dvojitého zdanenia, čo bohatým jednotlivcom pomáha minimalizovať daňové výdavky. Abú Zabí aj neďaleký Dubaj ponúkajú ľuďom, ktorí tam nosia veľké investície, možnosti dlhodobého pobytu a v niektorých prípadoch aj občianstvo.