Najlepšie plateným manažérom desaťročia v USA je zakladateľ a šéf firmy Oracle Larry Ellison. Podľa rebríčka denníka The Wall Street Journal (WSJ) zarobil za desať rokov spolu 1,84 miliardy dolárov. Magazín Forbes ho v tohtoročnom rebríčku označil za šiesteho najbohatšieho človeka planéty s majetkom v hodnote 28 miliárd dolárov.
V hodnotení platov manažérov verejne obchodovateľných spoločností v USA sa s veľkým náskokom sa umiestnil pred Barry Dillerom. Pôsobenie v internetovej spoločnosti IAC/Interactive a u predajcu zájazdov Expedia mu za dekádu vynieslo 1,14 miliardy dolárov. Na treťom mieste skončil Ray Irani z Occidental Petroleum s príjmom takmer 857 miliónov dolárov.
Nadvládu technologických firiem medzi najlepšie platiacimi zamestnávateľmi potvrdil štvrtým miestom šéf a zakladateľ technologického gigantu Apple, Steve Jobs. Za posledných desať rokov si zarobil trištvrte miliardy dolárov. Päťku uzatvára Richard D. Fairbank, šéf finančnej spoločnosti Capital One Financial s 570 miliónami dolárov.
WSJ zárobky manažérov vypočítaval na základe získaných platov, bonusov, manažérskych výhod a ziskov z predaja firemných akcií.
Z rebríčka 25 najlepšie platených manažérov však len niektorí dokázali v uplynulej dekáde zhodnotiť akcie firiem, ktoré riadili. Medzi najúspešnejších v tomto smere patril S. Jobs. Akcie Apple sa v sledovanom období posilnili približne dvanásťnásobne. A rastú ďalej. V tomto roku zaznamenali nové historické maximum na úrovni 280 dolárov za akciu.
Trhová kapitalizácia spoločnosti Oracle sa za posledných desať rokov strojnásobila. Darilo sa aj akciám Occidental Petroleum, ktorých hodnota vzrástla sedemnásobne. Viacerí investori však vyjadrili nespokojnosť s platom šéfa firmy s argumentom, že zarába trikrát viac v porovnaní s ostatnými manažérmi z ropnej branže.
Naopak šéf a zakladateľ Dell – Michael Dell, ktorý zarobil 454 miliónov dolárov, nedokázal zabrániť dvojtretinovému poklesu kurzu akcií druhej najväčšej počítačovej firmy na svete. V prvej desiatke najlepšie platených manažérov podobný osud postihol akcionárov štyroch ďalších amerických firiem – IAC/Interactive, Countrywide, Capital One a Cendant.
Podľa slov Jesseho Frieda, profesora práva na Harvardskej univerzite a autora knihy o pomere odmien a výkonov manažérov, je nesúlad medzi bohatstvom šéfom firiem a ich akcionárov ,,pekne depresívny”. Naznačuje, že pomerne veľká časť z platov nie je adekvátna k dosahovanej výkonnosti. Oponuje mu Steven Kaplan z Chicagskej univerzity, podľa ktorého väčšina šéfov s vysokými platmi odvádza dobrú prácu.
Foto na titulke - SITA / AP