Spánok je pre ľudské zdravie nevyhnutný. Priemerný človek prespí tretinu života, a predsa je spánok pre vedcov stále veľkou neznámou. Obzvlášť málo informácií majú o tom, ako sa jeho kvalita a dĺžka líši medzi krajinami, píše The Economist.

Užitočné aplikácie

Je všeobecne známe, že ľudia vo východnej Ázii majú tendenciu spať menej než Američania či Európania. Nevie sa ale, či je kvalita ich spánku lepšia alebo horšia. Prieskumy ukazujú, že niektoré krajiny obývajú takzvané nočné sovy, zatiaľ čo iné sú plné ľudí, ktorí vstavajú skoro ráno. Odpoveď na otázku, prečo je to tak, vedcom uniká.

Nová štúdia Národnej univerzity v Singapure a fínskeho startupu Oura Health sa pokúša zaplniť niektoré z týchto medzier. Vedci v rámci nej analyzovali spánkový režim viac než 220-tisíc ľudí z 35 krajín, pričom využívali anonymizované údaje zhromaždené medzi januárom 2021 a januárom 2022 prostredníctvom smart hodiniek schopných merať kvalitu a dĺžku spánku.

Z historického hľadiska sa výskum spánku spoliehal na údaje získané od malého počtu ľudí v jednom stanovenom okamihu. Dnes si vedci môžu pomôcť údajmi z aplikácií na sledovanie spánku. Tie dokážu objektívne monitorovať spánok na základe pohybu, srdcovej frekvencie a telesnej teploty veľkých vzoriek používateľov po dlhé obdobia.

Výsledky štúdie

Výskumníci zistili, že spánkový režim sa medzi krajinami výrazne líši. Najhoršími spáčmi sú obyvatelia ázijských krajín, kde ľudia v bežný pracovný deň spia menej než šesť a pol hodiny, čo je približne o 30 minút menej než inde vo svete.

Najlepší spáči sú predovšetkým v severoeurópskych krajinách, akými sú Estónsko, Fínsko, Írsko a Holandsko, a v Austrálii a na Novom Zélande, kde ľudia v priemere spia sedem hodín denne.

Dĺžka spánku má často súvis s jeho kvalitou. Ľudia v Ázii nielen chodia spať neskôr a spia menej než ľudia v iných častiach sveta, ale sa aj viac pred spaním prehadzujú. Ich spánok je navyše aj menej konzistentný.

Spoločenské faktory

Vedci dospeli k záveru, že spoločenské faktory vrátane starostlivosti o deti, práce a kultúrnych zvyklostí môžu mať na spánok väčší vplyv, než sa predtým domnievali. V moslimských krajinách ho môže ovplyvňovať napríklad ranné modlenie sa. To isté platí pre popoludňajšie siesty v stredomorských krajinách, akými sú Španielsko, Grécko a Taliansko.

Autori štúdie sa domnievajú, že práca môže zohrávať osobitne dôležitú úlohu pri formovaní režimov spánku po celom svete. Výsledky prieskumov využitia času odhalili silný vzťah medzi dlhým dňom v práci a krátkym spánkom.

Ďalšie dôležité správy

Pridajte si černice do jogurtu s ovsenými vločkami.
Neprehliadnite

Ak túžite po kvalitnom spánku a siahate po výživových doplnkoch, môžete dosiahnuť pravý opak