Najlepšie dôchodkové zabezpečenie poskytujú Island, Holandsko a Dánsko.
Vyplýva to z každoročného prieskumu, ktorý porovnáva 44 systémov dôchodkového zabezpečenia na celom svete a zahŕňa 65 percent svetovej populácie. Prieskum dnes zverejnila spoločnosť Mercer CFA Institute, ktorá sa zaoberá poradenstvom v oblasti penzií.
Rebríček, ktorý uzatvára Argentína, Filipíny a Thajsko, zostavila spoločne s Monash Business School. Zo strednej Európy je zastúpené iba Poľsko na 28. pozícii.
Mercer v rebríčku zohľadňuje úroveň dostupných dôchodkových dávok v súkromnom a verejnom sektore, udržateľnosť systému a kvalitu správy fondov. Prieskum tak hodnotil, koľko účastníci systému dostanú, či systém tak, ako je nastavený, dokáže fungovať aj ďalej a či je dôveryhodný.
Británia až za Austráliou
Británia sa vo svetovom rebríčku prepadla o jedno miesto na 10. priečku. Po intervencii britskej centrálnej banky na trhu s dlhodobými štátnymi dlhopismi na konci septembra bol rad britských penzijných fondov len niekoľko hodín pred krachom.
Sektor je príliš vystavený pohybom trhu, a tak sa Británia umiestnila napríklad za Austráliou (6. pozícia) či za Singapurom (9. pozícia).
Napriek tomu si Británia v hodnotení dôchodkového systému vedie lepšie ako Spojené štáty, ktoré obsadili 20. miesto. Americký dôchodkový systém bodoval menej z hľadiska udržateľnosti systému a kvality správy fondov.
Mexiko sa vyšvihlo
Horšie ako Británia dopadli aj Nemecko, Francúzsko a Taliansko, ktoré získali zlé hodnotenie udržateľnosti svojich rezerv.
Japonsko sa umiestnilo na 35. mieste, Čína na 36. mieste a India na 41. mieste. Vďaka dôchodkovej reforme sa na 29. miesto, teda medziročne o osem pozícií, vyšvihlo Mexiko.
„Jednotlivci (po celom svete) už nejaký čas preberajú väčšiu zodpovednosť za svoje úspory na dôchodok. V prostredí vysokej inflácie, rastúcich úrokových sadzieb a väčšej neistoty ohľadne ekonomických podmienok tak robí v čoraz zložitejšom a nestabilnejšom prostredí," konštatoval hlavný autor prieskumu David Knox.