Stúpajúce životné náklady nútia kávičkárov siahať po lacnejších alternatívach. Kúpiť však druh robusta je čoraz ťažšie pre jeho nedostatok, píše Bloomberg. Robusta stojí menej, pretože rastlina je odolnejšia a vyžaduje si menej starostlivosti, čo uľahčuje produkciu vo veľkých množstvách. Odroda sa často používa v instantnej káve, espressách a mletých zmesiach predávaných v supermarketoch. Drahší druh arabika má naproti tomu vysokokvalitné zrná a viac sa predáva v kaviarňach.
Kľúčoví pestovatelia robusty však v súčasnosti len ťažko držia krok s nárastom dopytu. Veľkoobchodné ceny tento týždeň dosiahli najvyššiu úroveň za takmer dvanásť rokov. Cítia to už aj spotrebitelia na najväčšom európskom trhu s kávou v Nemecku. Maloobchodné ceny instantných druhov vzrástli v porovnaní s minulým rokom o takmer 20 percent.
Celosvetový nedostatok robusty bude zrejme trvať aj naďalej. Vietnam – najväčší svetový producent – zozbieral najslabšiu úrodu za posledné štyri roky. Farmári sa zamerali na pestovanie výnosnejších plodín, ako sú avokádo či duriany. Snažia sa tak konsolidovať vysoké náklady na hnojivá, ktoré vznikli po ruskej invázii na Ukrajinu. Druhého najväčšieho pestovateľa odrody robusta Brazíliu trápi sucho; v dôsledku vytrvalých dažďov hrozí aj obmedzená produkcia Indonézie.
Neudržali krok s potrebami
Napriek týmto prekážkam sa v prvých šiestich mesiacoch aktuálnej sezóny globálne vyviezlo viac lacnejšej odrody. Vývoz bol podľa Medzinárodnej organizácie pre kávu medzi októbrom a marcom približne o štyri percentá vyšší ako v rovnakom období v rokoch 2021/22. Nebol však dostatočne rýchly na to, aby dodávatelia udržali krok so zvýšeným dopytom.
„Došlo k veľkému odklonu dopytu od drahšej kávy. Trh však zároveň nie je uspokojený ani vyšším exportom robusty,“ povedala Judith Ganesová, ktorá v New Yorku vedie poradenskú spoločnosť zameranú na vývoz kávy. Aguinaldo Lima z Brazílskej asociácie instantnej kávy poznamenal, že lacnejšie druhy rastú rýchlejšie ako iné segmenty tohto trhu. Nestlé a indická Tata Coffee vo svojich najnovších finančných správach takisto potvrdili silnejší dopyt po instantnej káve.
O zrnách robusty je síce známe, že sú výrazne horkejšie ako odroda arabika, čo je čiastočne spôsobené vyšším obsahom kofeínu. Vietnam a Indonézia však zlepšili kvalitu svojich produktov, čím uľahčili pražiarom zvýšiť rozmanitosť v zmesiach bez výrazného ovplyvnenia chuti. Spotrebitelia môžu pri pití robusty objaviť „veľmi zaujímavé chute“, aj keď je iná ako arabika, povedal barista Daniel Munari, ktorý prevádzkuje kaviareň Royalty Quality Cafe v južnej Brazílii. „Je tu sladkosť a kyslosť, ktoré sú skvelým doplnkom a dodávajú nápoju rovnováhu.“