Stav demokracie vo svete v minulom roku klesla na rekordné minimum. Vyplýva to z prieskumu Economist Intelligence Unit (EIU), ktorá každoročne zostavuje Index demokracie. Tento ukazovateľ hodnotí stav demokracie v celkovo 167 krajinách sveta. Celkový stav demokracie autori indexu hodnotia známkou 5,28 bodu z desiatich. Ide o najnižšiu hodnotu od roku 2006, keď EIU zostavila index vôbec prvýkrát. Úroveň demokracie zhoršili v roku 2021 protipandemické opatrenia. Mnohé krajiny totiž nedokázali nájsť rovnováhu medzi krokmi, ktoré zabraňujú šíreniu ochorenia Covid-19, a osobnou slobodou občanov.
Pandémia podľa EIU spôsobila „bezprecedentné obmedzenie občianskych práv vo vyspelých demokraciách a aj v autoritatívnych režimov“. Štáty jednoducho zasahovali vo väčšej miere do oblasti verejného a aj súkromného života.
Index v roku 2021 zaznamenal najvýznamnejší pokles od roku 2010. Prieskum ukázal, že v „úplnej“ demokracii žilo v minulom roku 6,4 percenta sveta, naopak približne tretinu sveta majú pod kontrolou autoritatívne režimy. Veľkú časť z toho tvorí Čína.
You will find more infographics at StatistaNajlepší stav demokracie je v Nórsku so skóre 9,75 bodu z desiatich. Nasleduje Nový Zéland a ďalšie severské štáty v poradí Fínsko, Švédsko, Island a Dánsko. Všetky tieto krajiny dosiahli skóre nad hranicou deväť bodov. Slovensko je na 45. pozícii so ziskom 7,03 bodu. Slovensko má rezervy najmä v takzvanej politickej participácii, teda účasti ľudí na veciach verejných. Celkový výsledok taktiež znižovala úroveň politickej kultúry na Slovensku.
Na konci rebríčka sa nachádza Severná Kórea, Mjanmarsko a úplne najhoršia úroveň demokracie bola v roku 2021 v Afganistane.