V súvislosti s útokmi, pri ktorých zomrelo najmenej 95 ľudí a ďalších 245 bolo zranených, sa v Turecku v nedeľu začal trojdňový smútok. Podľa prokurdskej strany HDP zahynulo až 128 osôb. Išlo o najtragickejší podobný útok, aký kedy Turecko zažilo, uviedol spravodajský server BBC News.

„Všetky stopy naznačujú, že útok mohol uskutočniť ISIL (Islamský štát). Sústredíme sa teda na ISIL,“ uviedol jeden z bezpečnostných zdrojov. Útoky sa vraj podobali inému útoku, ktorý sa odohral na území Turecka v júli. Samovražedný atentátnik vtedy zaútočil na kultúrne stredisko v meste Suruç pri hranici so Sýriou, zabil 33 ľudí a vyše 100 ich zranil. K zodpovednosti za útok sa prihlásil IS.

Najkrvavejšie útoky v Turecku majú rukopis Islamského štátu

Demonštranti nesú počas pochodu v Ankare fotografie ľudí zabitých počas sobotňajších bombových útokov Zdroj: SITA / AP

Sobotňajšie výbuchy zazneli neďaleko hlavnej železničnej stanice v Ankare v čase, keď sa tam zišlo značné množstvo ľudí na pochod zorganizovaný niekoľkými ľavicovými skupinami. Demonštranti chceli požadovať koniec násilia medzi ozbrojencami kurdskej separatistickej Strany kurdských pracujúcich (PKK) a tureckou vládou.

Na televíznych záberoch z miesta útokov bolo vidieť telá pokryté krvou medzi transparentami. Vláda výbuchy označila za teroristický čin a odmietla náznaky, že vina je na jej strane. Podľa premiéra Ahmeta Davutoglua existujú jasné dôkazy, ktoré naznačujú, že útok spáchali dvaja samovražední atentátnici. Za útokom vraj môžu byť islamisti, kurdskí separatisti či ľavicoví radikáli.

Atentátnici použili na spáchanie útoku nálože s výbušninou TNT, v ktorých boli aj kovové guličky, aby bol účinok explózie ešte ničivejší.

Najkrvavejšie útoky v Turecku majú rukopis Islamského štátu

Demonštranti sa zhromaždili pri pokuse prísť na miesto bombových útokov v Ankare, kam chceli položiť kvety, no polícia i Zdroj: SITA / AP

Kritika voči vláde zaznievala aj na spomienkovom zhromaždení, ktorého sa na námestí Sihhiye v centre Ankary zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí. Množstvo z nich prišlo s protivládnymi transparentmi. „Vrah Erdogan“ a „policajný vrahovia“ citovala agentúra Reuters niektoré z pokrikov, ktoré na námestí zaznievali. Na zhromaždenie dohliadali policajti, ktorí vodnými delami zablokovali spojnicu vedúcu k vládnej štvrti, kde sa nachádzajú sídla parlamentu či ministerstiev.

Mnoho obyvateľov tureckej metropoly sa bálo k dnešnej demonštrácii pripojiť kvôli strachu z ďalšieho teroristického útoku. Poriadková polícia sa najprv snažila zabrániť niekoľkým protestujúcim a vodcom prokurdskej strany HDP, aby pochodovali k miestu tragédie. Po následných potýčkach, pri ktorých policajti použili aj slzný plyn, bolo nakoniec dovolené skupine osôb prísť na miesto nešťastia a položiť tam karafiáty.

Prezident Recep Tayyip Erdogan vo vyhlásení označil útok za ohavný, odsúdil ho a uviedol, že jeho páchatelia sa pokúšajú „zasiať svár medzi jednotlivé zložky spoločnosti“. Odmietol, že by na ňom vláda či on sám niesli akúkoľvek vinu. Zároveň sa rozhodol zrušiť plánovanú oficiálnu návštevu Turkménska.

Najkrvavejšie útoky v Turecku majú rukopis Islamského štátu

Príbuzní ľudí zabitých počas útokov v Ankare pred budovou márnice Zdroj: SITA / AP