Najhoršie pre krajinu

Otázku, kto bude na Slovensku vládnuť do volieb v marci 2012, zatiaľ predsedovia strán s prezidentom nezvládajú. Náš „malý problém, ktorý je dnes“, ako ho nazval Ivan Gašparovič, riešia s ťažkosťami. Čo je priamy dôsledok toho, že až príliš ľahko „vyriešili“ veľký problém: kto bude na Slovensku vládnuť do konca funkčného obdobia. Volebné obdobie ústavným zákonom jednoducho skrátili a vyhlásili predčasné voľby. Ak obídeme skutočnosť, že takto vyhlásené voľby sú ústavne pochybné, tak aj na slovenské pomery je miera politickej nezodpovednosti, akú pri tom šéfovia strán prejavili, zarážajúca.

Od Roberta Fica bolo maximálne nezodpovedné, keď po páde Radičovej vlády žiadal od troch koaličných strán predčasné voľby a rovnako nezodpovedné bolo, že mu ich predsedovia troch koaličných strán dali, hoci nemuseli. Keby aj po páde kabinetu šéf Smeru odmietol zahlasovať za euroval s tým, že on chce ešte aj predčasné voľby, tak by sa na neho zahraniční politici pozerali ako na človeka, ktorý hovorí, že chce predčasné voľby a kolobežku.

Inými slovami, strana, ktorá je v organizácii európskych socialistov, by v opakovanom hlasovaní nemohla nehlasovať za rozšírenie eurovalu. Predseda Smeru si to zjavne uvedomuje, lebo prehnane chváli svojich kolegov za to, že rozhodnutie o predčasných voľbách „bolo prijaté za minútu“, i za „profesionalitu“, s akou spolu dospeli k záveru, „že niet iného riešenia, len predčasné voľby“. Rozhodnutie o skrátení volebného obdobia nebolo jediným riešením a je pre krajinu – v dnešných zahraničných i domácich pomeroch – riešením najhorším.

Predseda Fico považuje predčasné voľby za nevyhnutné, lebo si „nemôžeme dovoliť v takomto čase, aký je teraz, mať nestabilitu“. Do čias, aké sú teraz, vnieslo najviac nestability práve rozhodnutie o predčasných voľbách. Slovensko dnes potrebuje vládu, ktorá zareaguje na fakt, že ekonomický rast krajiny sa spomaľuje, takže rozpočet bude potrebné upraviť až do výšky 650 miliónov eur. Potrebuje vládu, ktorá zabráni, aby sa zvýšili rizikové prirážky za naše pôžičky. Informácia, že ak sa úroky zvýšia čo i len o pol percenta, tak Slovensko za to v budúcom roku zaplatí o 600 miliónov eur navyše, dáva predstavu o tom, ako draho nás môže vyjsť domarcová vetchá vláda.

Od ministrov, ktorí povedú krajinu do volieb, predseda Smeru chce iba to, „aby svietili a kúrili“. Občania, daňovníci i voliči potrebujú od výkonnej moci oveľa viac. Povinnosťou politikov bolo, aby vytvorili vládu, ktorá je prospešná pre krajinu, nie pre jednu politickú stranu a jej volebný výsledok.

Viac o ústavnej pochybnosti predčasných volieb čítajte v aktuálnom vydaní TRENDU č. 42.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Desať dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.