Na najdrahšej časti The Bishops Avenue v severnom Londýne je 16 neobývaných domov s najmenej 120 izbami v hodnote asi 350 miliónov libier (427 miliónov eur), uvádza The Guardian. Trieda, ktorá je blízko exkluzívnych štvrtí Hampstead a Highate, bola v minulom roku označená ako druhá najdrahšia ulica v Londýne.

Väčšina nehnuteľností patrí spoločnostiam registrovaným v daňových rajoch, akými sú Britské Panenské ostrovy, Bahamy či Panama, takže zahraniční majitelia nemuseli platiť daň pri nákupe nehnuteľnosti a môžu zostať v anonymite.

Podľa developera Anila Varmu, ktorý má taktiež na The Bishops Avenue dom, sa z tejto adresy stala „jedna z najdrahších pustatín na svete“. Medzi prázdnymi budovami je aj desať víl v hodnote 73 miliónov libier (89 miliónov eur), ktoré sú prakticky neobývané od rokov 1989 až 1993, kedy boli kúpené, zrejme pre členov saudskej kráľovskej rodiny.

Podľa The Guardian v niektorých z týchto domov po stenách steká voda, na podlahách zasypaných omietkou zo stropu rastie papradie a na hnijúcich kobercoch sú kostry holubov a sov. Napriek tomu je pravdepodobné, že saudskí vlastníci i tak dosahujú výrazný zisk. Jeden z týchto domov totiž v roku 1988 stál len 1,125 milióna libier (1,371 milióna eur).

Na The Bishops Avenue býva napríklad majiteľ bulvárneho denníka Express a televízie Channel 5 Richard Desmond, členovia saudskej kráľovskej rodiny alebo miliardár a mecenáš umenia Poju Zabludowicz.

Neobývané domy patria napríklad jednému kazachstanskému   obchodníkovi obvinenému z bankových podvodov v hodnote 6 miliárd dolárov (4,4 milióna eur) či bývalému pakistanskému ministrovi pre privatizáciu Vakarovi Ahmadovi Chánovi.

Vo Veľkej Británii sa pritom vedú politické spory okolo rastúceho nedostatku bytov v celej krajine. V najdrahšej časti The Bishops Avenue je desaťkrát viac prázdnych domov, ako je priemer v ostatných častiach Anglicka, kde je prázdnych 710-tisíc domov.

I konzervatívny starosta Londýna Boris Johnson nalieha na vládu, aby zvýšila dane z neobývaných domov a vyzval majiteľov, aby v nich buď bývali, alebo ich prenajímali. Vláda konzervatívcov a liberálnych demokratov však odmieta návrhy miestnych radníc podporovaných starostom, aby zvýšila miestne dane z domov, ktoré sú neobývané dlhšie ako dva roky.

Realitní agenti tvrdia, že celá ulica prechádza transformáciou a stavajú sa tam nové byty, ktoré ulicu oživia. Veľký počet prázdnych domov je podľa nich neobíditeľný na medzinárodnom realitnom trhu, akým je Londýn, kde kupci pochádzajú z Blízkeho východu, Ruska a stále častejšie aj z Číny.

Podľa Davida Irelanda, šéfa neziskovej organizácie Homes from Empty Homes (Domovy z prázdnych domovov), ale príklad The Bishops Avenue „predstavuje všetko, čo je na londýnskom realitnom trhu zlé“.

„Nehnuteľnosti veľkej hodnoty nie sú užívané ako domy, ale ako investičný nástroj. Nedostatok bytov v Londýne je taký, že to celé pôsobí nemorálne a nefunkčne,“ dodal D. Ireland.