Americké financie sú v rozvrátenom stave. Rastúce úrokové sadzby aj vysoké vládne výdavky spôsobili obrovský nárast dlhu. Teraz predstavuje 26,6 bilióna dolárov (96 percent HDP), čo je obrovský posun z 12,2 bilióna dolárov (71 percent HDP) v roku 2013. Náklady na obsluhu predstavujú pätinu vládnych výdavkov, uvádza The Economist. Navyše, emisia štátnych dlhopisov, ktoré sa dostávajú na trh pre investorov, naďalej rastie.

Americké vládne dlhopisy sú základom globálnych financií: štedré výnosy z nich sú zaručené a prakticky bez rizika. Napriek tomu sa stali extrémne volatilnými a ukazovatele trhovej likvidity vykazujú slabé výsledky. V tejto súvislosti sa regulátori obávajú zvyšujúcej sa aktivity na trhu štátnych dlhopisov, ktorú vykonávajú hedžové fondy, ale aj zahraničné centrálne banky považované za menej riskantných hráčov.

Vláda sa snaží nájsť spôsob, ako minimalizovať potenciál zlyhania trhu. Týždenné správy pre účastníkov trhu o sekundárnom obchodovaní boli nahradené podrobnejšími dennými aktualizáciami a ministerstvo financií zvažuje, že zverejní ďalšie údaje. Radikálne prepracovanie obchodovania s dlhopismi má však svoje vlastné riziká. Kritici tvrdia, že navrhované zmeny zbytočne zvýšia náklady, ktoré ešte viac zaťažia napnutý štátny rozpočet.

Najdôležitejším z návrhov americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) je zriadiť centrálne zúčtovanie, podľa ktorého by obchodovanie na treasury a repo trhoch prebiehalo cez centrálu a nie na bilaterálnej báze. Protistranou by však bol naďalej kupujúci pre každého predávajúceho a predávajúci pre každého kupujúceho. To by zvýšilo transparentnosť trhových pozícií, eliminovalo bilaterálne riziko protistrany a otvorilo trhovú štruktúru.

Okrem návrhov zo strany SEC pracuje aj ministerstvo financií na vlastných opatreniach na zlepšenie fungovania trhu. Medzi ne patrí zhromažďovanie údajov a transparentnosť a začatie spätného odkupovania, ktoré by zahŕňalo nákup starších, menej likvidných emisií –, povedzme desaťročných dlhopisov vydaných pred šiestimi mesiacmi. Bolo by to výmenou za nové a likvidnejšie desaťročné dlhopisy. Očakáva sa, že také niečo sa začne od roku 2024.

Ďalšie dôležité správy

rm 8 Atény - Muž prechádza pri elektronickej tabuli  burzy cenných papierov v Aténach 24.októbra 2011. Akcie na aténskej burze sa prepadli v oèakávaní vyšších strát z gréckych dlhopisov ako sa pôvodne oèakávalo. FOTO TASR/AP A  man walks behind screens showing a graph of stocks at the Athens Stock Exchange, in Athens, on Monday, Oct. 24, 2011. Shares in Greek banks plunged on the Athens Stock Exchange Monday amid expectations they will have to accept higher than agreed losses on the country's go
Neprehliadnite

V Európe nastáva obrat. Investori skupujú dlhopisy periférnych krajín na úkor Nemecka