Mnoho krajín sa spamätáva z dôsledkov pandémie choroby, tým najchudobnejším sa to doteraz nepodarilo, a v značnom počte štátov sa podmienky pre život stále zhoršujú.
S odvolaním sa na Rozvojový program OSN to uviedla agentúra AP. Index ľudského rozvoja mal po prudkom poklese v pandemických rokoch 2020 a 2021 dosiahnuť v roku 2023 rekordné hodnoty. Podľa správy rozvoj v polovici najchudobnejších krajín sveta zostáva pod úrovňou z roku 2019, teda v čase pred pandémiou.
Po dvoch desaťročiach, keď sa bohaté a chudobné krajiny z hľadiska svojho rozvoja zbližovali, je toto zistenie „veľmi silným varovným signálom“, uviedol šéf programu Achim Steiner.
Vznik „paradoxu demokracie“
Rastúce nerovnosti sú umocnené koncentráciou ekonomického bohatstva. Správa upozornila, že takmer 40 percent svetového obchodu s tovarom sa sústreďuje do troch alebo menej krajín. A trhová hodnota akcií troch najväčších technologických spoločností v roku 2021 - Amazonu, Applu a Microsoftu - presiahla HDP viac ako 90 percent zo 193 členských krajín OSN v tomto roku.
Steiner uviedol, že krajiny by mali spojiť sily a zamerať sa na hlavné hrozby 21. storočia, najmä na zmenu klímy, možnú ďalšiu pandémiu a nástup digitálnej ekonomiky a umelej inteligencie. Namiesto toho však podľa neho dochádza k rastúcemu rozdeleniu, frustrácii a polarizácii.
V globálnej kolektívnej akcii zameranej na riešenie hlavných svetových výziev bráni vznikajúci „paradox demokracie“, uvádza správa. To znamená, že 90 percent ľudí na celom svete podporuje demokraciu, ale v celosvetovom prieskume prvýkrát viac ako polovica respondentov vyjadrila podporu lídrom, ktorí riskujú podkopávanie jej základov.
Spolupráca verzus konflikt
Územné konflikty sa budú objavovať aj naďalej, ale hrozby pre ľudskú bezpečnosť v 21. storočí budú častejšie vyžadovať schopnosť spolupráce, uviedol Steiner. „Dostávame sa čoraz hlbšie do stavu, keď je naša schopnosť riešiť problémy skutočne ohrozená,“ povedal.
Na základe údajov z roku 2022 je medzi desiatimi miestami s najvyšším skóre ľudského rozvoja Švajčiarsko, Nórsko, Island, Hongkong, Dánsko, Švédsko, Nemecko a Írsko zhodne na siedmom mieste, Singapur, Austrália a Holandsko zhodne na desiatom mieste.
Medzi desiatku krajín s najnižším ľudským rozvojom sa dostali Sierra Leone, Burkina Faso, Jemen, Burundi, Mali, Čad, Niger, Stredoafrická republika, Južný Sudán a Somálsko. Všetky okrem Jemenu sa nachádzajú v Afrike.