Vo svete dnes žije 28 420 ultraboháčov s majetkom v hodnote vyše 100 miliónov dolárov. Väčšina z nich býva v New Yorku, San Franciscu, Los Angeles, Londýne a Pekingu. Vyplynulo to z analýzy, ktorú vykonala firma na správu majetku WRISE.
„Tieto mestá sa môžu pochváliť robustnou finančnou infraštruktúrou, živými podnikateľskými ekosystémami a lukratívnymi trhmi s nehnuteľnosťami, čo z nich robí atraktívne destinácie pre ultrabohatých. Rovnako selektívni sú aj v otázke financií,“ povedal pre CNBC generálny riaditeľ WRISE Kevin Teng. To znamená, že neinvestujú do nelikvidných nástrojov. Verejne obchodované akcie či kryptomeny ich nezaujímajú.
„Ich cieľom je zachovanie dedičstva a nahromadeného majetku,“ dodal Salvatore Buscemi, výkonný riaditeľ spoločnosti Dandrew Partners. Experti preto vybrali tri oblasti, do ktorých ultraboháči nalievajú peniaze najčastejšie:
1. Nehnuteľnosti
Portfóliá najbohatšej 0,001 percenta obyvateľov často obsahujú „veľmi silné, stabilné nehnuteľnosti“. Ide najmä o akési „trofeje“ triedy A alebo investičné majetky, ktoré boli postavené v priebehu posledných 15 rokov. Investície do nehnuteľností tvoria zhruba 27 percent portfólia ultraboháčov.
2. Rodinné firmy
Majetok ultraboháčov väčšinou spravujú rodinné firmy, ktoré sa starajú nielen o dedičstvo, ale aj kreditné karty či bežné výdavky. Tieto podniky majú často aj vlastné nadácie a investičné firmy špecializujúce sa na startupy s vysokým rastom. Počet rodinných firiem sa vo svete od roku 2019 zdvojnásobil, pričom v roku 2023 ich bolo vyše 4 500 s celkovým odhadovaným majetkom šesť biliónov dolárov.
3. Športové tímy
Ultraboháči majú často záujem o podiel v profesionálnych športových tímoch. Ide však o veľmi izolované odvetvie, do ktorého je problém sa dostať. Podiel v športovom tíme je preto spôsobom, ako si boháči legitimizujú svoje postavenie.