W. Ťien-lin, ktorý je podľa aktuálneho rebríčka Hurun report najbohatším Číňanom s majetkom vo výške 32,1 miliardy dolárov, sa podľa vyjadrenia jeho firmy Dalian Wanda rozhodol prvýkrát vstúpiť do sféry televíznej produkcie. A nestálo ho to málo. Za kúpu spoločnosti Dick Clark Productions zaplatil miliardu dolárov, napísal server BBC.

Firma založená v roku 1957 vo Filadelfii však má v Hollywoode významné postavenie. Organizuje po Oscaroch druhé najvýznamnejšie podujatie roka, odovzdávanie Zlatých glóbusov. Len tento rok pritiahli k televíznym obrazovkám 18,5 milióna divákov.

Okrem toho stojí Dick Clark Productions aj za ďalšími ostro sledovanými podujatiami, ktoré by v budúcnosti mohli na televíznych obrazovkách sledovať aj milióny Číňanov: Billboard Music Awards, American Music Awards či finále súťaže krásy Miss America.

BIG NEWS! The HFPA will honor Meryl Streep with the Cecil B. DeMille Award at the 74th Annual Golden Globe Awards on Jan 8! pic.twitter.com/5fE8ukrdS6

— Golden Globe Awards (@goldenglobes) 3. novembra 2016

O rozhovoroch medzi Dalian Wanda a zástupcami Dick Clark Productions ako prvý koncom septembra informoval Wall Street Journal a svojou správou naštartoval rozruch na americkej politickej scéne.

Politici chcú väčší dozor nad čínskymi akvizíciami

16 členov snemovne reprezentantov, dolnej komory amerického Kongresu, vzápätí vyzvalo na rozšírenie pôsobnosti Výboru pre zahraničné investície v USA, ktorý by mal prísnejšie dohliadať okrem iného aj nad rastúcim počtom čínskych nákupov vo sfére médií a zábavného priemyslu.

Menovite v liste spomenuli priamo spoločnosť Dalian Wanda, ktorej akvizície zvýrazňujú „obavy o čínske úsilie vniesť praktiky cenzúry a propagandy do amerických médií“.

Dalian Wanda tieto vyjadrenia komentovať odmietla, W. Ťien-lin však poznamenal, že jeho hlavnou snahou je zisk, nie propaganda. Niektorí analytici však v tejto súvislosti podčiarkli výraz mäkká moc, ktorá nenápadne formuje vplyvy ideológie.

Miliardár však zatiaľ neuspel pri plnení svojho hlavného hollywoodskeho cieľa: kúpiť čo najviac z „veľkej šestky“ filmových štúdií, do ktorej patria Paramount Pictures, Twentieth Century Fox, Warner Brothers, Walt Disney, Universal Pictures a Columbia.

Rokovania o kúpe 49-percentného podielu Viacomu v Paramount Pictures totiž skrachovali.

Megaštúdiá chcú pritiahnuť Hollywood do Číny

Začiatkom roka však za 3,5 miliardy dolárov kúpil filmového koproducenta Legendary Entertainment, ktorý stojí za kinohitmi Godzilla, Pacific Rim alebo Jurský svet, a posilnil tiež väzby na spoločnosť Sony Pictures.

Okrem toho Dalian Wanda už vlastní v USA druhý najväčší reťazec kín AMC. Ten sa však môže stať jednotkou, ak sa naplní dohoda o prevzatí jeho rivala Carmike Cinemas Inc.

Vo svojej domovine W. Ťien-lin na seba tento rok upozornil otvorením vlastnej „natruc“ verzie Disneylandu v meste Nan-čchang, niekoľko týždňov pred začiatkom fungovania prvého Disneylandu na území pevninskej Číny, v Šanghaji.

Oveľa viac sa však v súvislosti s ním hovorí o chystanom otvorení obrovských filmových štúdií Movie Metropolis v čínskom meste Qingdao. The Hollywood Reporter k tomu nedávno zverejnil nové detaily.

Qingdao Movie Metropolis will have the world's largest sound stage at 10,000 m² #HollywoodoftheEast #filmindustry https://t.co/1B6lRTQ9My pic.twitter.com/G6LLS7Ifse

— Wanda Group (@DalianWanda) 2. novembra 2016

Komplex by mali otvoriť v roku 2018, investície dosiahnu 8 miliárd dolárov a k prvým americkým filmom, ktoré tam chcú nakrúcať, budú patriť pokračovania filmov Pacific Rim a Godzilla.