Slovenský stavebný sektor môže do roku 2029 očakávať významný objem investícií. Pôjde o prostriedky z plánu obnovy ako aj z nového programového obdobia eurofondov. Na stretnutí s najväčšími zástupcami stavebného sektora o plánovaných investíciách z európskych zdrojov rokovala vicepremiérka Lívia Vašáková spolu s ministrom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Petrom Balíkom.

„Na dnešnom stretnutí sme chceli stavebnému sektoru vyslať signál, že aj napriek utlmenému dopytu v stavebnom sektore v dôsledku inflácie bude štát v tejto oblasti medzi 2024 až 2029 investovať takmer 9 miliárd z plánu obnovy a eurofondov. Pre úspešnú realizáciu stavebných projektov bude kľúčová pripravenosť trhu vrátane stavebných kapacít, dobrá komunikácia medzi štátom a súkromným sektorom a efektívne nastavené procesy,“ uviedla po stretnutí vicepremiérka Lívia Vašáková. Medzi zástupcami stavebného sektora podľa nej rezonovala hlavne nedostatočná projektová príprava, potreba zlepšenia vzdelávania či lepšie zacielenie výziev na základe reálneho dopytu.

Jednoduchšie aj náročnejšie stavby

Plán obnovy a odolnosti realizuje veľkú časť svojich investícií prostredníctvom projektov do výstavby a obnovy budov a infraštruktúry. Do konca roka 2026, teda do konca realizácie plánu obnovy, ráta so stavebnými investíciami vo výške takmer 2,4 miliardy eur. Z pohľadu technologickej náročnosti pôjde najmä o jednoduchšie stavby, ako sú napríklad obnova rodinných domov, obnova verejných budov, výstavba staníc záchrannej zdravotnej služby, zatepľovanie či iné rekonštrukčné práce. Plán obnovy však ráta aj s náročnejšími stavbami, ako je napríklad výstavba dvoch nemocníc či rekonštrukcie železníc. Najväčšia časť stavebných investícií, vyše miliarda eur, sa z plánu obnovy zrealizuje v roku 2025.

Pokiaľ ide o nové obdobie európskych štrukturálnych a investičných fondov na roky 2021 až 2027, ktorých realizácia bude pokračovať do roku 2029, celkové výdavky na stavebné investície budú predstavovať takmer 6,7 miliardy eur, z toho realizácia najväčších investícií sa očakáva po roku 2026. Najviac stavebných investícií sa očakáva v rámci tematickej oblasti Zelenšia Európa, a to 363 miliónov eur, nasleduje Prepojenejšia Európa so sumou 168 miliónov eur, Sociálnejšia Európa v hodnote 84 miliónov eur, Európa bližšie k občanom vo výške 29 miliónov eur a Fond na spravodlivú transformáciu v sume 25 miliónov eur.

Zásadná pomoc z eurofondov

„Naša krajina si pred sebou tlačí investičný dlh, ktorý sa tu nabaľoval celé desaťročia. Či už ide o cesty, verejnú dopravu, vodovody, kanalizácie, alebo o nemocnice či školstvo. Teraz máme šancu niečo zásadné s tým spraviť aj vďaka novým eurofondom. V najbližších siedmich rokoch očakávame len v samotnom Programe Slovensko verejné investície realizované stavebnými prácami v objeme až takmer 7 miliárd eur,“ skonštatoval minister pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Peter Balík.

Ďalšie dôležité správy

Spoločnosť Decodom, spol. s r. o., Topoľčany plánuje v tomto roku dosiahnuť tržby na úrovni 53 miliónov eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom by sa mali tržby zvýšiť o dva milióny eur. Najväčší slovenský výrobca nábytku zamestnáva aktuálne zhruba 650 zamestnancov, tento počet by mal zostať zachovaný, potvrdil generálny riaditeľ spoločnosti Michael Hjemgard. Na snímke výrobné priestory závodu 5. apríla 2023. FOTO TASR - Henrich Mišovič
Neprehliadnite

Tržby v priemysle po päťmesačnom poklese v júni opäť stúpli