Európe sa vo februári podarilo na kontinent doviezť veľké množstvo nafty aj napriek sankciám na nákupy z Ruska, ktoré bolo až do januára jej najväčším dodávateľom tejto suroviny, píše agentúra Bloomberg.

Podľa odhadov firmy Vortexa by mali dovozy nafty vo februári mierne prekročiť januárové úrovne. Môže za to najmä skutočnosť, že medzeru po ruskej nafte vyplnili dodávky z krajín Blízkeho východu či Ázie.

Ak sa všetkým februárovým dovozom na kontinent naozaj podarí prísť ešte do konca mesiaca, tak objem nafty z oboch spomenutých regiónov pravdepodobne dosiahne najvyššiu úroveň od roku 2016.

Európske dovozy nafty či plynového oleja by vo februári mali dosiahnuť výšku zhruba 1,55 milióna barelov za deň, čo je len o trochu viac než v januári.

„Absencia ruských barelov pravdepodobne vytvorila príležitosť pre dodávateľov na východ od Suezského prieplavu,“ vysvetľuje analytička firmy Vortexa Pamela Mungerová.

Dovozy ruskej nafty by vo februári mali byť najnižšie za posledných sedem rokov. Tých pár dodávok, ktorým sa do Európy podarilo dostať ešte predtým, ako 5. februára začali platiť sankcie, zodpovedá zhruba 282-tisícom barelov za deň, čo je ďaleko pod priemerom z roku 2021, keď ruské dovozy dosahovali úroveň zhruba 683-tisíc barelov za deň.

Ďalšie dôležité správy

Stali sme sa síce montážnou dielňou Európy, ale pomohlo nám to posunúť sa ďalej.
Neprehliadnite

Nafta je kľúčovou surovinou európskej ekonomiky. Nové dovozné trasy budú drahšie než ruské