Hovoria im čierne diery. Združenie s rovnakým názvom založili v roku 2014, neskôr sa k nim pridal grafický dizajnér Michal Tornyai. Na Facebooku ich sleduje vyše 29-tisíc fanúšikov. Minulý týždeň krstili 400-stranovú knihu s názvom (ako inak) Čierne diery. Tisícový náklad knihy vypredali za deväť hodín. TREND sa zhováral s Martinom Liptákom.

Má názov Čierne diery nejaký hlbší zmysel?

Čierna farba osciluje okolo špinavosti, keďže priemyselné budovy často znečisťovali životné prostredie. A zároveň schátrané pamiatky dnes ako čierne diery pohlcujú peniaze a je ich nákladné obnoviť. Niektorí ľudia možno vnímajú označenie čierne diery pre historické miesta so zašlou slávou ako urážku, ale dúfam, že väčšina to berie s nadhľadom a dávkou irónie.

Vypredať náklad tisíc kníh v priebehu deviatich hodín je úspech. Čakali ste to?

Dúfali sme, že kniha vydrží v predaji dva, možno tri týždne do Vianoc. Keď sme však videli, že už doobeda nám chodilo desať objednávok za minútu cez e-shop, ktorý sme stihli spustiť len dva dni pred vydaním, tak nám bolo jasné, že knihu rýchlo vypredáme. Je to veľmi dobrý pocit, ale zároveň veľa starostí. Ľudia majú veľa otázok a požiadaviek a my nie sme Alza, nemáme klientske oddelenie ani distribučnú spoločnosť. Nehovoriac o zákazníkoch, ktorí by si knihu radi kúpili, ale nestihli. Dotlač bude až po Novom roku. Skôr nie je termín v tlačiarni a ani ľudsky by sme to nestíhali.

Ako ste sa k tejto záľube dostali?

Často sme cestovali za zabudnutými pamiatkami. Bolo nám ľúto, že informácie o nich nie sú lepšie spracované a prístupné verejnosti. Aj niektoré zákonom chránené národné kultúrne pamiatky je problém nájsť, nieto si o nich prečítať. Povedali sme si, že ak to nikto nerobí, tak to urobme my.

Začali sme s jednoduchým webom s lokalitou zaujímavých priemyselných pamiatok a jednoduchými textami. Odvtedy sa naša činnosť veľmi rozrástla. Vydávame mapy, ktoré boli nedávno ocenené Národnou cenou za dizajn. Články majú ohlas u tisícov čitateľov. Grafiky tiež a teraz sa podarila aj kniha. Na našom projekte sa nám najviac páči jeho spontánnosť. Čo si vymyslíme, to väčšinou aj zrealizujeme.

Nadšenci po Slovensku pátrajú po Čiernych dierach. Knihu vypredali za 9 hodín

Etelka huta v Nižnej Slanej Zdroj: Občianske združenie Čierne diery

Keď chodievate na výlet, vopred presne viete, čo chcete navštíviť?

Sú to také poznávacie cesty na tri-štyri dni. Máme naplánované a vyrešeršované miesta, ktoré plánujeme navštíviť. Ale mnohé nie sú vôbec spracované a sú aj oblasti, kde takéto pamiatky nájdeme náhodou. Napríklad na Gemeri, kde na vzácne stavby natrafíte pri potulkách v zabudnutých obciach. Odfotíme pamiatky a niekedy až doma zistíme, aká zaujímavá stavba to vlastne bola, keďže sa o ňu v poslednom období nikto výraznejšie nezaujímal. Okolo niektorých pamiatok chodia ľudia každý deň a je pre nich ťažké vidieť hodnotu za ošarpanou omietkou a vybitými oknami.

Kde hľadávate informácie o pamiatkach?

Trpezlivo gúglime, chodievame do archívov, zbierame staré publikácie, ako sú ročenky a odborné knihy. Veľmi nám pomáhajú miestni obyvatelia. E-mailom nám posielajú tipy a poradia aj priamo v teréne. Často poznajú históriu miestnych pamiatok lepšie než knihy, pretože je to pre nich bezprostredné okolie, ktoré formovalo život v obci, takže o nich vedia všetko.

Takto získané informácie si overujete?

Áno, ale je to niekedy ťažké. Poviem príklad. Gemer a Spiš boli kedysi priemyselnými centrami Rakúsko--Uhorska a množstvo zachovaných pamiatok pochádza z podnikateľskej činnosti Andrássyovcov, ktorí vlastnili aj známy kaštieľ v Betliari. Kaštieľ má perfektnú expozíciu, chodia doň tisíce ľudí, nakrúcal sa v ňom televízny seriál, ale doteraz nebola vydaná ani jedna komplexná publikácia, ktorá by sa venovala podnikateľskej činnosti Andrássyovcov.

Hoci boli jedni z najbohatších ľudí v monarchii, na Slovensku sa o nich vie pomerne málo. Často o nich nachádzame protichodné informácie a nevieme, kde je pravda. Snažíme sa o týchto pamiatkach písať, kým stoja, a tak nečakáme na absolútnu pravdu. Napíšeme, čo dúfame, že môže byť pravdivé, prípadne to neskôr skorigujeme. Sem-tam sa chybička prichodí, ale je to daň za to, že na zabudnuté pamiatky upozorňujeme. Aj niektorí historici uznávajú, že Slovensko je len na začiatku bádania v tejto časti svojej histórie. Kľúčové dokumenty ležia po rozpade monarchie v archívoch vo Viedni, v Budapešti a Krakove. V nemčine, maďarčine alebo latinčine. Mnohé sú ešte neprebádané.

Nadšenci po Slovensku pátrajú po Čiernych dierach. Knihu vypredali za 9 hodín

Vysoká pec v Sirku-Červeňanoch Zdroj: Občianske združenie Čierne diery

Aké pravidlá pri návšteve pamiatok dodržujete? Ako sa líšite od urbexerov?

Prieskumníci vyhľadávajú spustnuté pamiatky pre ich atmosféru opustenosti. My 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa