V pásme Gazy to vrie. Ôsmy deň trvajúca izraelská ofenzíva sa začína nepríjemne podobať na vojnu spred štyroch rokov, ktorú židovský štát viedol proti militantnému hnutiu Hamas. Okrem životov príbuzných, známych či domovov berie ostreľovanie Gazy Palestínčanom aj niečo iné. Nádej v lepšiu budúcnosť, píšu Financial Times.
Počas posledných dvoch rokov narástol počet obyvateľov v pásme na 1,6 milióna. Povzbudení vývojom situácie vo viacerých arabských štátoch a nástupom proislamistickej vlády v susednom Egypte začali dúfať, že po desaťročiach vojen, chudoby a konfliktov ich čakajú lepšie časy.
Tie predznamenalo aj ekonomické oživenie v regióne v poslednom období, ktoré vyvrcholilo v minulom roku do rastu prekonávajúceho dvadsať percent. Postupne sa začala otvárať aj hranica medzi Pásmom Gazy a Egyptom, čo podporilo obchod. Začal sa rozvíjať priemysel, nezamestnanosť klesala a HDP stúpal. Oblasť zažívala stavebný boom charakterizovaný otváraním nových promenád, ale aj nedostatkom stavebných robotníkov.
„Boli sme plní optimizmu. Mysleli sme si, že Gaza vstupuje do novej éry. Mysleli sme si, že nastal čas, aby ekonomika v Gaze začala prekvitať“ vraví prominentný podnikateľ z mesta Gaza Fajsal Šauá. Bohužiaľ, Izrael si myslí niečo iné. A Izrael drží v rukách kľúč k nášmu pokroku,“ dodáva pre Financial Times.
Chcú len prežiť
Najmä lídri Hamasu často prízvukujú zmeny v krajinách, do ktorých zavítala Arabská jar a že Tunisko či Egypt vyjadrujú Gaze silnú podporu a posielajú do oblasti svoje delegácie. Skeptici však upozorňujú, že politická a diplomatická izolácia sa takmer nezmenila.
„Egyptský premiér strávil v piatok v Gaze dve hodiny, ale čo je za tým? Zmenila sa situácia na mieste? Odpoveď je „nie‘,“ vraví právnik a nezávislý politický aktivista Šarhabíl al-Zaím žijúci v meste Gaza. „Tunajší ľudia majú pocit, že situácia v Egypte sa dramaticky zmenila. Zmena je však v skutočnosti iba kozmetická. Egypťania len vymenili farbu mejkapu,“ dodáva.
Š. al-Zaím potvrdil pre Financial Times pocit sklamania, ktorý prevláda aj medzi Palestínčanmi z opozičného hnutia Fatah, ktoré je hlavným rivalom Hamasu. Predseda a prezident palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás od vypuknutia konfliktu ešte nenavštívil Gazu, čo oslabuje jeho pozíciu lídra všetkých Palestínčanov. „Videl som ho, včera v noci hovoril v televízii. Pripadalo mi to však, akoby sa k palestínskym problémom vyjadroval niekto z Južnej Ameriky,“ dodáva Š. al-Zaím.
Obyvatelia zasiahnutých oblastí zatiaľ nemajú čas premýšľať nad ďalším ekonomickým či politickým vývojom. „Chcete len prežiť,“ hovorí biznismen o momentálnej priorite Palestínčanov žijúcich v preplnenom pásme. Jeho rodina sa snaží opúšťať dom čo najmenej. Boja sa, že by sa mohli ocitnúť v nesprávnom čase na nesprávnom mieste a stať sa obeťou jednej z izraelských rakiet. Od stredy, kedy sa ostreľovanie začalo, mu padlo za obeť najmenej sto Palestínčanov. Ulice Gazy sú pusté, školy ostali zatvorené. Preplnené sú len nemocnice.
Zdroj: Foto - SITA / AP
Desia sa pozemnej operácie
Ľudia vravia, že súčasný konflikt sa začína podobať na operáciu Liate olovo, trojtýždňovú vojnu s Izraelom, ktorá sa skončila v januári 2009. Tá však bola ničivejšia. Len v prvých dvoch dňoch izraelskej ofenzívy vtedy zahynulo 285 Palestínčanov, celý konflikt si vyžiadal 1 400 životov.
Odlišná je aj sila, akou dokáže Hamas a ďalšie militantné skupiny odpovedať na izraelskú ofenzívu. Prvýkrát po desaťročiach dopadli rakety na Jeruzalem i k Tel Avivu. Rastúca sila útokov, ktorú Izrael údajne nečakal, zvyšuje pravdepodobnosť pozemného vojenského zásahu do Pásma Gazy. Tej sa obyčajní Palestínčania desia.
„Obávame sa jej. Viedla by k väčšiemu ničeniu a bude nám následne trvať roky, než sa cez to dostaneme,“ hovorí F. Šauá.
Menej problémov spôsobila súčasná ofenzíva v porovnaní s tou spred štyroch rokov aj z toho dôvodu, že nevyradila infraštruktúru v Gaze. Dodávky vody, elektriny či potravín do obchodov zatiaľ fungujú rovnako ako pred začiatkom útokov.
Mnohí obyvatelia zasiahnutých území však vravia, že sú zaskočení intenzitou izraelského bombardovania. „Cítime sa vyčerpaní. Ľudia sa ešte nestihli úplne zotaviť z operácie Liate olovo a už sa začala nová vlna ničenia a násilia,“ hovorí Palestínčan, ktorý spolupracuje s medzinárodnou organizáciou v Pásme Gazy.
Zdroj: Foto - SITA / AP
Zdroj: Foto - SITA / AP
Zdroj: Foto - SITA / AP
- Viac fotografií nájdete vo veľkej fotogalérii
Foto - SITA / AP