Vážení čitatelia,

témou týždňa pripomíname Desaťročie prerodu po vstupe Slovenska do Európskej únie. Bol úspešný, no "vstup" únie do Slovenskej republiky zatiaľ takým úspechom nie je, komentuje ho Marián Leško. Hospodársky Slovensku únia prospela a aj regulačné šialenstvo si niekedy dokážu Slováci vyrobiť viac v Bratislave ako bruselskí úradníci, poznamenávajú Ján Záborský a Michal Lehuta.

Načo by bol Amazon, desaťročie prerodu a cementárska megafúzia
Ministerstvo školstva pripravuje novelu zákona, ktorá môže ústiť do zníženia finančných príspevkov súkromným školám až o 30 percent. Rezortu by to mohlo ušetriť asi 14 miliónov eur. Zuzana Petková v analýze Súkromné školy ako terč ukazuje, v čom sú špecifiká súkromných škôl, aké sú ich výsledky. A naznačuje, že návrh možno len chce vytvoriť dymovú clonu pred vážnejšími problémami školstva. A ešte upozorňuje, že slovenskí ministri vlastne súkromné školy preferujú. Pre svoje deti.

Keď internetový obchodník Amazon ohlásil, že jedno z piatich nových distribučných centier v strednej Európe nepostaví pri Brne, začalo sa špekulovať, či investíciu nemôže získať Slovensko. V analýze Načo by bol veľkosklad Amazonu sa TREND zamýšľa nad tým, či má význam uchádzať sa o investora, ktorý prináša len prácu pre ľudí na jednoduché obslužné činnosti. No už ich opis v článku vás celkom pobaví.

Rozhovor je tentoraz s finalistom súťaže EY Podnikateľ roka Michalom Meškom, 29-ročným šéfom Martinus.sk. Je Obchodník s príbehmi, no práve začína otvárať takzvané kníhkaviarne. Hovorí zaujímavo o trendoch v tomto biznise, o Amazone, ale aj veľmi pekne o práci s ľuďmi a marketingu.

Začiatkom roka prešla slovenská Telefónica (O2) spolu s českou materskou firmou do rúk skupiny PPF. Z tohto prostredia prišla zastrešiť marketing Jana Studničková. Hovorí, že vo firme netreba robiť žiadnu revolúciu, no bublinkového operátora aj tak čakajú významné zmeny. O2 chce rásť, ale nie za každú cenu.

Cementárska megafúzia, ohlásené spojenie francúzskeho koncernu Lafarge a švajčiarskej skupiny Holcim, čaká ešte protimonopolná tortúra. Ak sa však podarí, Francúzsko príde o významného platiteľa daní. Sídlo nového podniku s trhovou hodnotou vyše 40 miliárd eur má byť totiž vo švajčiarskom kantóne St. Gallen. Výroba na Slovensku by nemala byť ohrozená.

Ministerstvo financií ponúklo Meter na bankové poplatky. Ich index naznačuje, ako sa vyvíjajú v čase. Neodpovedá však na otázku, ktoré banky sú najkvalitnejšie či najdrahšie, dokonca ani na to, ktoré sú pre daného klienta najvhodnejšie.

Po veľkom boome multilevelových firiem predávajúcich finančné produkty sa postupne na trhu vykryštalizovali ďalšie postupy. Ako sa trh profesionalizuje, pribudli napríklad broker pooly - tie združujú samostatných finančných agentov, umožňujú im zlučovať administratívu a dohadovať výhodnejšie podmienky s finančnými inštitúciami. Seriál Ako zlepšiť predaj tentoraz mapuje Predaj finančných produktov na štyri spôsoby.

Záber privátneho bankovníctva sa na Slovensku postupne rozširuje – za posledné roky ku klientom pribudli majitelia firiem, ktorí pred odchodom do dôchodku svoje spoločnosti odpredali, pretože nemali vhodných nástupcov. A pribúdať budú tí, ktorí momentálne dobre zarábajú na rastúcom dopyte po IT a technologických službách. V TRENDE + privátne bankovníctvo si prečítate veľa zaujímavostí aj o bohatstve ľudí.

Sme radi, že nás čítate a bude nám cťou, keď TREND odporučíte alebo predplatíte aj vašim kolegom alebo známym. Predplatitelia TRENDU sú v našich očiach členmi privilegovaného klubu, výrazne šetria peniaze (namiesto 2,20 platia len 1,44 eur za číslo), majú k dispozícii úplný archív na webe, printové vydanie na stiahnutie už od stredy obeda, deň pred oficiálnym vyjdením. Takisto majú TREND vždy so sebou v iPhone, iPade alebo na tabletoch s androidom.

Ďakujeme. Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].

Načo by bol Amazon, desaťročie prerodu a cementárska megafúzia

S úctou

Oliver Brunovský

Načo by bol Amazon, desaťročie prerodu a cementárska megafúzia

TREND 17/2014