Podľa ministrov sa budú tieto opatrenia týkať ôsmich vysokopostavených predstaviteľov Iránu zapojených do „destabilizujúcich“ aktivít na Blízkom východe aj do uvedeného raketového útoku. Prezident Spojených štátov Donald Trump tiež podľa Stevena Mnuchina vydá výkonné nariadenie, ktorým uvalí sankcie na kohokoľvek, kto sa angažuje v iránskych sektoroch textilného, výrobného či ťažobného priemyslu.

Sankcie sa budú týkať sektorov hutníctva a oceliarstva. „V dôsledku týchto krokov príde iránsky režim o podporu v hodnote miliárd dolárov,“ vyjadril sa minister financií. Trumpova vláda už predtým obnovila všetky sankcie voči Iránu, od ktorých Spojené štáty ustúpili na základe dohody o obmedzení iránskeho jadrového programu z roku 2015.

Spôsobila Teheránu výrazné ekonomické ťažkosti vrátane zníženia vývozu ropy na historické minimum, uviedla AP. Trump oznámil ešte štvrtok bez uvedenia podrobností, že Spojené štáty rozširujú svoje sankcie voči Iránu. Iránske revolučné gardy vypálili v stredu v skorých ranných hodinách miestneho času rakety na dve základne v irackých provinciách Anbár a Arbíl, kde sa nachádzajú príslušníci amerických a spojeneckých ozbrojených síl.

Útok bol odvetou za minulotýždňové zabitie iránskeho generálmajora Kásima Sulejmáního pri cielenom útoku americkej armády blízko letiska v hlavnom meste Iraku. Iránski predstavitelia prisľúbili za usmrtenie K. Sulejmáního „tvrdú odplatu“.

D. Trump zase v stredu varoval Irán, že Spojené štáty naň uvalia nové sankcie, ak „okamžite nezmení svoje správanie“, pričom špecificky poukázal na iránsky jadrový program a „podporu terorizmu“. Minister Mike Pompeo v piatok pred novinármi zopakoval, že K. Sulejmání plánoval bezprostredne hroziaci „rozsiahly útok proti americkým záujmom“ na Blízkom východe.

Spojené štáty podľa neho získali „špecifické informácie“ o tomto pláne, ktorého terčom mali byť objekty ako veľvyslanectvá či vojenské základne „po celom regióne“.