Aktualizované 23.10.2011 o 18:51 o vyjadrenia Ivety Radičovej
Podľa francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho európski lídri pokročili v príprave komplexného plánu na riešenie dlhovej krízy. Konkrétne v tomto smere spomenul rekapitalizáciu bánk a zvýšenie sily záchranného fondu eurozóny EFSF. Definitívne kroky budú prijaté až v stredu. N. Sarkozy čaká, že opatrenia pomôžu utíšiť krízu.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová na spoločnej tlačovej konferencii s N. Sarkozym vyzvala talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho k ďalším krokom na zvládnutie krízy. Taliansko je spoločne so Španielskom označované za ďalšie krajiny, do ktorých by sa mohla dlhová kríza z Grécka preliať. Na ich záchranu by v súčasnom záchrannom fonde už nemuselo byť dosť prostriedkov.
"Situácia je veľmi vážna. Nechcem preháňať, ale v priebehu pár dní, možno týždňov, ak nepríde k ráznemu rozhodnutiu, niektoré štáty nebudú na mape Európy a niektoré budú zápasiť s vážnymi ekonomickými problémami. Je nevyhnutné, aby sa summit dohodol na veľmi rýchlych riešeniach," povedala po rokovaniach v Bruseli premiérka Iveta Radičová.
Základným zadaním podľa I. Radičovej je, ako zabezpečiť regulovaný bankrot krajiny, aby mal pokiaľ možno minimálne dopady na ostatné štáty. Zapojenie Európskej centrálnej banky (ECB) do tohto riešenia by znamenalo riziko vysokej inflácie, postup bez nej zase hrozbu rastu nezamestnanosti. "Stojím si za rozhodnutím, ktoré som urobila - nie väčšia nezamestnanosť. Niet horšej situácie, ako keď je občan bez príjmu," zdôraznila.
Snaha zastaviť šírenie krízy je jedným z dôvodov, prečo sa európski lídri snažia nájsť aj možnosti, ako posilniť EFSF avšak bez toho, že by sa ďalej zvyšovali garancie od členských krajín eurozóny. Fond má v súčasnosti reálnu úverovú kapacitu 440 miliárd eur.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP