Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok absolvoval v Katare sériu bilaterálnych rokovaní aj o možnostiach dodávok skvapalneného plynu z krajín Perzského zálivu. V Katare sa zúčastnil na podujatí Doha Forum 2022.
TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.
Dodávky plynu z Kataru
„Dohodli sme sa, že budú prebiehať ďalšie rokovania tak, aby sa Slovensko postupne zbavovalo doterajšej jednostrannej závislosti od dodávok ruského plynu," zdôraznil Korčok.
Vyjadril podporu dodávkam skvapalneného plynu z Kataru na európske trhy.
„Táto krajina pre Slovensko predstavuje výrazný potenciál vzhľadom na svoju pozíciu významného regionálneho hráča v oblasti energetiky, financií či medzinárodnej prepravy," vyhlásil minister.
Medzinárodný poriadok
Medzinárodné spoločenstvo čelí podľa Korčoka výzvam, ktoré by v 21. storočí mali ostať už len v učebniciach dejepisu.
„A tu myslím pokusy o prekresľovanie medzinárodných hraníc hrubou vojenskou silou či nárokovanie si na pomyselné sféry vplyvu na úkor slobody a suverenity iných štátov. Aj napriek neistotám súčasnej doby nesmieme podľahnúť pocitu straty kontroly a bezmocnosti nad medzinárodným dianím," dodal.
Zároveň zdôraznil potrebu posilniť a upevniť medzinárodný poriadok založený na pravidlách a medzinárodnom práve.
„Ten, kto sa rozhodne prekročiť a porušiť tieto pravidlá, musí čeliť ráznemu odporu," podotkol.
Bilaterálne rokovania
Korčok absolvoval bilaterálne rokovania s viacerými partnermi vrátane podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí Kataru Mohammeda bin Abdulrahman Al-Tháního, katarského ministra obchodu a priemyslu Mohammeda Bin Hamad Bin Qassim Al-Abdullah Al-Tháního, šéfa ománskej diplomacie Sayyida Badr bin Hamad bin Hamood Albusaidiho a ministra zahraničných vecí Jordánska Aymana Safadiho.