Hodinová cena práce v eurozóne aj v rámci celej Európskej únie v prvom kvartáli medziročne vzrástla o 1,7 percenta. Na Slovensku cena práce v rámci Európskej únie v prvom kvartáli 2016 medziročne vzrástla siedmym najrýchlejším tempom. Hodinové mzdy a platy na Slovensku stúpli o 4 percentá a ostatné zložky ceny práce vzrástli o 4,1 percenta. Najrýchlejšie celková cena práce rástla v Rumunsku (10,4 percenta), Bulharsku (7,7 percenta) a Estónsku (6,9 percenta). Zníženie ceny práce evidovali v Taliansku (-1,5 percenta) a na Cypre (- 0,3 percenta). 

Európska komisia investuje cez Nástroj na prepájanie Európy (NPE) 6,7 miliardy eur do 195 dopravných projektov. Zo Slovenska uspelo trinásť projektov s odporúčanou podporou 507, 5 milióna eur. Medzi podporenými projektmi na Slovensku by mali byť diaľnica D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec a modernizácia plavebnej komory v Gabčíkove. Modernizovať by sa tiež mal železničný úsek Liptovský Mikuláš - Poprad-Tatry, ako aj dva železničné úseky na trati Devínska Nová Ves - štátna hranica s ČR. „Tieto investície prinesú Slovensku zlepšenie kľúčových dopravných prepojení, čo nepochybne prispeje k rozvoju regiónov a zlepší kvalitu dopravy pre občanov,“ uviedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek. 

Japonská spoločnosť Mitsubishi Motors Corp plánuje majiteľov štyroch modelov minivozidiel odškodniť sumou takmer tisíc dolárov za každé vozidlo, keďže firma uvádzala nižšiu spotrebu áut v porovnaní s realitou. Celkovo budú kompenzácie zo strany Mitsubishi v sume prinajmenšom 600 miliónov dolárov. Výrobca áut v apríli priznal, že úmyselne prehnal údaje o úspornej spotrebe palív v prípade zhruba 625-tisíc minivozidiel vrátane dvoch modelov, ktoré vyrába pre Nissan. Minivozidlá, ktoré majú motory s objemom do 660 centimetrov kubických, sa predávajú väčšinou v Japonsku, kde sú na nich daňové úľavy.

Parlamentný výbor pre financie a rozpočet nevypočuje zamestnanca finančnej správy Ondreja Čurillu ku kauze vratiek podnikateľa Ladislava Bašternáka. Výbor neschválil program navrhnutý opozičnými poslancami. „Nie sme oprávnení pána Čurillu vypočúvať, ako to bolo uvedené v návrhu, nie sme vypočúvací orgán ani vyšetrovateľ, preto je to v rozpore s ústavou a rokovacím poriadkom,“ vyhlásil pre médiá predseda výboru Ladislav Kamenický (Smer-SD). Rokovací poriadok podľa neho pripúšťa len pozvanie vedúcich predstaviteľov štátnych orgánov.

Podnikateľská aktivita etablovaných podnikateľov na Slovensku, teda tých, čo podnikajú dlhšie ako tri a pol roka, dosiahla vlani úroveň 5,7 %. Aktivita bola nižšia ako päťročný slovenský priemer, ktorý je 7 percent, a nižšia ako priemer Európy na úrovni 6,6 %. Ako ďalej vyplýva z výskumu Globálny monitor podnikania za minulý rok, priemer podnikateľskej aktivity na Slovensku sa približuje k historickému minimu 5,4 percenta z roku 2013. Informovala o tom Slovak Business Agency.

Iniciatíva slovenských učiteľov pripravuje na 1. júla, keď sa Slovensko ujme predsedníctva v Rade EÚ, protestné zhromaždenie a pochod v Bratislave. Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek dostal od Iniciatívy slovenských učiteľov výzvu na podporu protestného pochodu. Rada odborového zväzu nakoniec dospela k stanovisku, že víta každú aktivitu, ktorá reálne pomôže zabezpečiť viac financií do školstva a prispeje tak k zlepšeniu situácie všetkých jeho zamestnancov. Zároveň oznámila, že účasť na proteste necháva na možnostiach a slobodnom rozhodnutí každého člena odborového zväzu. 

Mzdy nám rastú rýchlo, no na Rumunov nemáme

Učitelia chystajú ďalšie protestné zhromaždenie a pochod v Bratislave Zdroj: SITA / Marek Mrviš

Európska únia o rok predĺžila sankcie na obchodné aktivity, ktoré zaviedla po ruskej anexii polostrova Krym v roku 2014. Sankcie, ktoré únia predĺžila do 23. júna 2017, zakazujú investičnú činnosť na Kryme, ako aj dovoz produktov z polostrova, či spoluprácu v službách cestovného ruchu. Brusel v rámci týchto sankcií zakázal aj export niektorých tovarov a služieb na polostrov Krym.

Chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová vyzvala parlament, aby sa rozpustil a otvoril tak cestu predčasným parlamentným voľbám. Výzva nasledovala po tom, ako padla vláda na čele s nestraníckym premiérom Tihomirom Oreškovičom, ktorému v predchádzajúci deň pri hlasovaní veľká väčšina poslancov vyjadrila nedôveru.

V americkom meste Filadelfia zavedú špeciálnu daň na sýtené sladené nápoje aj napriek tomu, že výrobcovia nápojov investovali milióny dolárov do rozsiahlej kampane proti tomuto kroku. Filadelfia sa tak stane prvým veľkým americkým mestom, ktoré túto daň zavedú. Zástancovia dane tvrdia, že povedie k zlepšeniu zdravotného stavu mestského obyvateľstva. Odporcovia zase argumentujú, že táto daň poškodí drobných podnikateľov a chudobnejších ľudí. Opatrenie vstúpi do platnosti od 1. januára 2017 a očakáva sa, že štát na ňom zarobí okolo 90 miliónov dolárov. Starosta Filadelfie Jim Kenney povedal, že vyzbierané peniaze sa investujú do rozvoja predškolských zariadení, komunitných škôl a rekreačných zariadení.

Vyššia odolnosť populácie voči klasickým antibiotikám má ročne za následok celosvetovo asi 700-tisíc úmrtí. Ministri zdravotníctva krajín EÚ sa preto v Luxembursku dohodli, že do polovice budúceho roka pripravia plán, ako túto situáciu vo svojich krajinách zmeniť. Novinárom to uviedla Edith Schippersová, ministerka zdravotníctva Holandska, ktoré v súčasnosti únii predsedá. „Je nutné pripraviť a do života uviesť také opatrenia, ktoré v záujme verejného zdravia zaistia rozumné využívanie antibiotík tak v liečbe ľudí, ako aj vo veterinárstve,“ poznamenala.

Mzdy nám rastú rýchlo, no na Rumunov nemáme

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.