Zmenili svet tvorbou softvéru. Technologické typy sú však známe aj tým, že vytvárajú poznámky v próze, z ktorých najznámejšie boli zlomovými bodmi v počítačovej technike. The Economist pripomína slová Billa Gatesa „prílivová vlna internetu“ z roku 1995, ktoré presmerovali Microsoft na web; alebo „api mandát“ Jeffa Bezosa z roku 2002, čo otvorilo digitálnu cestu Amazonu a pripravilo pôdu pre moderný cloud computing.

Technológovia teraz hovoria o ďalšom memente, pričom priamo z Google unikol dokument s názvom „Nemáme žiadnu obranu pred útokom“. Neznámy autor podrobne opisuje ohromujúci pokrok, ktorý sa dosiahol v oblasti umelej inteligencie (AI), no zároveň spochybňuje niektoré zaužívané predpoklady o rovnováhe síl v tomto rýchlo sa rozvíjajúcom odvetví.

AI sa dostala do povedomia verejnosti najmä uvedením ChatGPT koncom roka 2022, četbot poháňaný „veľkým jazykovým modelom“ (LLM), ktorý vytvoril OpenAI, startup úzko prepojený s Microsoftom. Jeho úspech podnietil Google a ďalšie technologické firmy, aby vydali svoje vlastné četboty poháňané systémom LLM. Dokážu generovať text a viesť realistické konverzácie, pretože boli trénované pomocou biliónov slov prevzatých z internetu. Školenie trvá mesiace a stojí desiatky miliónov dolárov. To viedlo k obavám, že AI bude dominovať niekoľko firiem s hlbokými vreckami.

Tento predpoklad je však nesprávny, uvádza Google. Poznamenáva, že výskumníci v komunite s otvoreným zdrojovým kódom, využívajúc bezplatné, online zdroje, teraz dosahujú výsledky porovnateľné s najväčšími hráčmi. Aktivita explodovala v marci, keď na internet unikla LLAMA, model vytvorený Metou. Aj keď je menšia ako najväčšia LLMS (jej najmenšia verzia má sedem miliárd parametrov v porovnaní s 540 miliardami v PALM od Google), bola rýchlo vyladená, aby pri niektorých úlohách prinášala výsledky porovnateľné s pôvodnou verziou ChatGPT. Keď výskumníci stavali na vzájomnej práci s LLAMA, „nasledoval obrovský prílev inovácií,“ píše autor listu.

Je pravda, že internet beží na softvéri s otvoreným zdrojovým kódom. Ľudia však používajú aj platený softvér, od Adobe Photoshopu po Microsoft Windows. AI možno niekedy nájde podobnú rovnováhu, porovnávanie systémov je však notoricky ťažké. Čoskoro sa ukáže, či Google a jemu podobní skutočne stratili obranu pred útokom v AI. Ale ako v prípade predchádzajúcich poznámok, aj toto sa javí ako ďalší zlomový bod pre prácu s počítačom.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Google chystá radikálnu zmenu vyhľadávania, využije na to umelú inteligenciu