Vládny príspevok za ubytovanie môže prenajímateľ získať len vtedy, ak je ubytovaná osoba odídencom, teda má štatút dočasného útočiska. Podmienkou je tiež uzavretie zmluvy o poskytnutí ubytovania medzi majiteľom nehnuteľnosti a odídencom.

Ministerstvo vnútra na to upozornilo na svojej webovej stránke, kde zverejnilo aj vzory dokumentov súvisiacich s vyplácaním príspevku.

Príspevok bude vyplácať obec

„Prenajímateľ po uzatvorení zmluvy s odídencom zmluvu predloží obci. Obci zároveň po skončení každého kalendárneho mesiaca predloží výkaz o počte nocí, v ktorých skutočne poskytoval odídencovi ubytovanie," vysvetlil rezort. Výkaz treba odovzdať do piatich pracovných dní po skončení kalendárneho mesiaca.

Príspevok bude oprávnenej osobe vyplácať obec, a to na účet v banke alebo v hotovosti. Ministerstvo by malo poukázať obci príslušnú sumu po verifikácii a spracovaní prijatých údajov vždy do konca kalendárneho mesiaca. Na vyplatenie prenajímateľom má obec päť pracovných dní od prijatia prostriedkov od ministerstva.

Nárok na príspevok 

Na príspevok za ubytovanie odídenca majú nárok osoby a subjekty, ktoré neposkytujú ubytovanie na základe živnostenského oprávnenia. Môže ísť o vlastníkov bytov a rodinných domov, ubytovacie zariadenia určené na krátkodobé ubytovanie, ak ide o nepodnikateľské subjekty, ale aj obce a vyššie územné celky v prípade, že ubytovanie poskytnú bezodplatne priamo alebo prostredníctvom svojej rozpočtovej či príspevkovej organizácie. Štátne účelové zariadenia sú zo schémy podpory formou tohto príspevku vyňaté.

Príspevok za ubytovanie podnikateľským subjektom, vrátane hotelov sa riadi schémou upravenou v novele zákona o podpore cestovného ruchu v gescii ministerstva dopravy.

Sedem eur za noc

Výška príspevku je sedem eur za noc v prípade odídenca nad 15 rokov, pri mladších osobách je polovičný.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajinci na úteku pred vojnou
Neprehliadnite

Vláda schválila Lex Ukrajina. Príspevok na ubytovanie pre utečencov má byť maximálne 1250 eur