Majetok charitatívnej nadácie Elona Muska „Musk Foundation“ narástla na hodnotu 9,5 miliardy dolárov. Väčšina peňazí, ktoré rozdala, putovalo subjektom, ktoré E. Musk priamo kontroluje. Tieto informácie vyplývajú z najnovšieho daňového priznania Muskovej nadácie, ktoré vo štvrtok získala agentúra Bloomberg News.
Dokument ukazuje, že nadácia získala podporu v podobe miliónov akcií spoločnosti Tesla, ktoré E. Musk vlastní. 137 miliónov dolárov nadácia vyčlenila do inej Muskovej neziskovej organizácie s názvom „The Foundation,“ ktorá bola založená s cieľom vybudovať základnú a strednú školu zameranú na vzdelávanie (veda, technológie, inžinierstvo a matematika).
Podľa daňového priznania má škola „rozšíriť svoju činnosť a vytvoriť univerzitu zameranú na špičkové vzdelávanie“.
Okrem toho Muskova nadácia poskytla 25 miliónov dolárov darcovskému fondu Fidelity Charitable, čo je typ filantropického subjektu, ktorý E. Musk taktiež fakticky ovláda. Prostredníctvom takýchto fondov pravidelne presúva desiatky miliónov dolárov ročne. Nie je však možné s istotou zistiť, či tieto prostriedky smerujú na podporu aktívnych charitatívnych organizácií, pokiaľ to príjemcovia sami nezverejnia.
Ďalšie dary boli poskytnuté Nadácii X Prize, niekoľkým vzdelávacím organizáciám v Texase, Spoločnosti pre pomoc letectvu a Bostonskej univerzite.
Neziskové organizácie pod Muskovou kontrolou sú súčasťou jeho rozsiahleho impéria, ktoré zahŕňa automobilku Tesla, raketovú spoločnosť SpaceX, platformu sociálnych médií X (predtým Twitter).
Muskovo čisté imanie tento týždeň dosiahlo rekordných 400 miliárd dolárov, čo bolo podporené predajom akcií jeho súkromnej spoločnosti SpaceX, uvádza index miliardárov Bloomberg. Filantropické aktivity zakladateľa Tesly vzbudzujú kritiku, najmä vzhľadom na jeho obrovské čisté imanie.
Hoci E. Musk dnes drží titul najbohatšieho človeka na svete, jeho filantropické aktivity zostávajú skromné v porovnaní s inými miliardármi. Za posledné tri roky E. Musk zverejnil, že daroval celkovo približne 559 miliónov dolárov, pričom najväčšiu sumu rozdelil v roku 2023. Pre porovnanie, charitatívny fond Silicon Valley Community Foundation, ktorý má aktíva v hodnote 13,6 miliardy dolárov, poskytol len za rok 2023 granty v celkovej výške 4,7 miliardy dolárov.
Napriek tomu, že hodnota majetku v Muskovej nadácie neustále rastie, funguje s veľmi malým tímom. Podľa posledného daňového priznania zahŕňa jej vedenie len niekoľko osôb vrátane samotného Muska a jeho blízkeho spolupracovníka Jareda Birchalla.
Iní miliardári zvyčajne darujú na charitu podstatne viac než E. Musk, najmä tí, ktorí sa zaviazali k filantropickej iniciatíve The Giving Pledge. Táto iniciatíva, ktorú založili Bill Gates a Warren Buffett, vyzýva miliardárov, aby väčšinu svojho majetku venovali na charitatívne účely buď počas svojho života, alebo po smrti.
Nadácia Billa Gatesa každoročne poskytuje miliardy dolárov na boj proti chudobe, chorobám a zlepšovanie vzdelávania. V roku 2023 rozdala granty vo výške viac ako šesť miliárd dolárov. Warren Buffett sa zaviazal venovať takmer celý svoj majetok na charitu. Len v roku 2023 daroval okolo 4,6 miliardy dolárov.
Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos bol v minulosti kritizovaný za nedostatočné úsilie podporovať zo ziskov charitatívne projekty. V posledných rokoch ho zvýšil. V roku 2023 daroval 2,4 miliardy dolárov a v roku 2024 prisľúbil, že na boj proti klimatickým zmenám a podporu sociálnej rovnosti poskytne celkovo desať miliárd dolárov prostredníctvom Bezos Earth Fund.