Pre veľkú väčšinu najbohatších ľudí sveta bol rok 2022 rokom, na ktorý by radšej zabudli. Podľa indexu miliardárov Bloombergu im z bohatstva ukrojilo takmer 1,4 bilióna dolárov. Dôvodov je viacero: údajný podvod niekdajšieho kryptozázračného muža Sama Bankmana-Frieda; ničivá vojna, ktorú Rusko vedie proti Ukrajine a ktorá podnietila obrovské sankcie voči ruským magnátom. A samozrejme, počínanie Elona Muska, nového vlastníka Twitteru, ktorý prišiel za tento rok o 138 miliárd dolárov.

V kombinácii s pozadím rozsiahlej inflácie a agresívneho sprísňovania úrokových sadzieb centrálnymi bankami bol tento rok dramatickým. Majetky super boháčov v dôsledku ľahko zarobených peňazí počas pandémie narástli do nevyspytateľných výšin. Vo väčšine prípadov platí, že čím väčší nárast, tým dramatickejší pád. Len E. Musk, Jeff Bezos, Changpeng Zhao a Mark Zuckerberg vykázali zo svojho kumulatívneho čistého majetku stratu približne 392 miliárd dolárov.

Gautam Adani z Indie prekonal Billa Gatesa a Warrena Buffetta v indexe bohatstva, zatiaľ čo niektoré z najbohatších rodín sveta, ako sú Kochovci a klan Marsovcov znásobili svoje bohatstvo. Športové franšízy sa stali cennejšími.

Tu je prehľad údajov a príbehov, ktoré každý mesiac definovali búrlivý rok pre miliardárov.

Január: Varovné výstrely

E. Musk, v tom čase najbohatší človek na svete, prišiel 27. januára o 25,8 miliardy dolárov po tom, čo Tesla varovala pred problémami s dodávkami. Ide o štvrtý najstrmší jednodňový pokles v histórii indexu bohatstva Bloomberg.

Február: Bohatstvo oligarchov vymazané

Dňa 24. februára, v deň, keď Vladimir Putin nariadil svojej armáde napadnúť Ukrajinu, stratili najbohatší ľudia v Rusku spoločne 46,6 miliardy dolárov. V krátkom čase sa úrady v Európskej únii, Spojenom kráľovstve a USA zamerali na ruských oligarchov a ich spoločnosti a uvalili na nich sankcie. Najbohatší Rusi prišli v priebehu roka 2022 o ďalších 47 miliárd dolárov, keďže vojna pokračuje.

Marec: Čínske bohatstvo rozdrvené

Čínske trhy idú od zlého k horšiemu a 14. marca vymazali 64,6 miliardy dolárov z bohatstva najbohatších ľudí v krajine. V roku 2022 stratili ďalších 164 miliárd dolárov v dôsledku neutíchajúcich snáh o zadržiavanie šírenia covidu. Napätie medzi Čínou a USA ťahá druhú najväčšiu ekonomiku sveta nadol.

Apríl: Muskov Twitter Gambit

E. Musk prišiel s kúpou spoločnosti Twitter za 44 miliárd dolárov. Je to vysoká cena, dokonca aj pre neho. Na financovanie transakcie si pôvodne plánoval požičať miliardy, využiť viac akcií Tesly a získať 21 miliárd dolárov v hotovosti. Trhy sa v nadchádzajúcich mesiacoch zhoršili a E. Musk sa snažil vymyslieť únikovú cestu, čím odštartoval niekoľko mesiacov trvajúcu právnu hádku s Twitterom.

Máj: Boehly kupuje Chelsea

Skupina vedená finančným miliardárom Toddom Boehlym a Clearlake Capital prišla s víťaznou ponukou za Chelsea v hodnote 5,25 miliardy dolárov. Je to najvyššia cena, aká bola kedy zaplatená za športový tím. Zavŕšila tak šialený dvojmesačný proces, ktorý prilákal viac ako 100 záujemcov z celého sveta, vrátane britského miliardára Jima Ratcliffa či spoluzakladateľa Apollo Global Management Josha Harrisa. Čistý výnos z predaja bol určený na charitu v prospech Ukrajiny.

Jún: Waltonovci vyhrali Broncos

Rob Walton, dedič bohatstva Walmartu, súhlasil s kúpou Denver Broncos za 4,65 miliardy dolárov, čím vytvoril rekord pre americký športový tím a podčiarkol trvalú príťažlivosť vlastníctva franšízy NFL. Konzorcium Walton zahŕňa Robovu dcéru Carrie, jej manžela Grega Pennera, prezidentku Ariel Investments Mellody Hobson, pretekára Lewisa Hamiltona a Condoleezzu Riceovú.

Júl: Čínsky trh s nehnuteľnosťami sa rozpadá

Yang Huiyanová stratila titul najbohatšej ženy Ázie po tom, čo sa jej majetok v priebehu siedmich mesiacov v dôsledku rozvíjajúcej sa krízy v Číne znížil o viac ako polovicu. Country Garden Holdings, developerská firma, ktorú Y. Huiyanová zdedila po svojom otcovi v roku 2005, ťažila v posledných rokoch zo závratného ošiaľu pri výstavbe domov. Snaya krajiny obmedziť ceny nehnuteľností však sektor priškrtili natoľko, že sa zastavili projekty, čo viedlo frustrovaných majiteľov domov k tomu, aby prestali platiť hypotéky na zastavený vývoj.

August: Indický banský magnát Adani stúpa

Indický banský magnát Gautam Adani s rýchlo sa rozširujúcim impériom, prekonal Billa Gatesa a Francúza Bernarda Arnaulta, aby sa koncom augusta stal tretím najbohatším človekom na svete. To bolo dovtedajšie najvyššie ocenenie pre ázijského miliardára. V septembri nakrátko prekonal Jeffa Bezosa a stal sa druhým najbohatším človekom na svete.

September: Zuckerbergove straty

V ťažkom roku boli straty pre amerických technologických titánov ako Zuckerberg výrazné. Do polovice septembra sa jeho čisté imanie prepadlo o 71 miliárd dolárov, čo bola 57-percentná strata. Bolo to v dôsledku nákladného obratu do metaverzy a celoodvetvového poklesu, ktorý stiahol cenu akcií Meta Platforms. V indexe bohatstva Bloomberg skončí v roku 2022 na 25. mieste, čo je jeho najnižšia pozícia od roku 2014.

Október: Kolaps miliardárov

Bublina ekonomiky praská a s ňou aj bohatstvo takzvaných covidových miliardárov – tých magnátov, ktorí vyťažili obrovské bohatstvo z vakcín (Modern's Stephane Bancel), ojazdených áut (Carvana's Ernie Garcia II a Ernie Garcia III), online nakupovania (Coupang's Bom Kim) a samozrejme Zoom (Eric Yuan). 58 miliardárov, ktorých majetky sa v dôsledku takýchto pandemických odvetví množili závratným tempom, zaznamenali priemerný pokles hodnoty ich aktív o 58 percent od ich maxima, čo je oveľa prudší pokles ako u ostatných zložiek indexu bohatstva Bloomberg.

November: Zo 16 miliárd dolárov na nulu

Bankman-Friedova kryptoburza FTX skolabovala po tom, čo kríza likvidity odhalila diery v súvahe jeho impéria a absenciu kontroly rizika. Majetok 30-ročného miliardára v hodnote 16 miliárd dolárov bol vymazaný za menej ako týždeň. Na svojom vrchole bol jeho čistý majetok ocenený na 26 miliárd dolárov. Generálny riaditeľ Binance Zhao, známy v kryptosvete ako CZ, zaznamenal tento rok pokles svojho čistého majetku o približne 84 miliárd dolárov, zatiaľ čo iní kryptomiliardári ako Cameron a Tyler Winklevoss, Michael Novogratz a Brian Armstrong sa snažia dištancovať od kolapsu FTX.

December: Musk zosadený z trónu

Bernart Arnault, francúzsky luxusný magnát, ktorý stojí za značkou LVMH, zosadil E. Muska z pozície najbohatšieho človeka na svete. Aj keď B. Arnault nebol imúnny voči náročnému roku 2022, pričom tento rok klesol jeho majetok o 16 miliárd dolárov, je to oveľa menej v porovnaní s Muskovými stratami vo výške viac ako 138 miliárd dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Home Depot CEO Bernie Marcus
Neprehliadnite

Vďaka socializmu nikto nepracuje, ale každý chce peniaze, sťažuje sa americký miliardár