Miliardár Elon Musk na sociálnej platforme X ostro kritizoval Nemecko a Spojené kráľovstvo, spochybňoval zákony prijaté ich vládami a otvorene útočil na politických lídrov. Krátko potom, čo venoval financie a energiu na podporu opätovného zvolenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, obracia pozornosť na Európu.

Nemeckého kancelára Olafa Scholza nazval „bláznom“, prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera označil za „tyrana“ a britského premiéra Keira Starmera obvinil z podielu „pri znásilňovaní Británie“. Najbohatší muž sveta zároveň podporuje dezinformácie a konšpiračné teórie, pričom obchádza mainstreamovú opozíciu a poskytuje podporu krajne pravicovým stranám, ktoré nazýva „nositeľmi politického realizmu“.

Podľa Bloombergu je nejasné, čo presne sleduje kritikou kľúčových spojencov USA zo skupiny G7, a to práve v krajinách, kde má významné obchodné záujmy. Napríklad Tesla má gigatováreň na elektromobily neďaleko Berlína.

KK10 New York - Americký miliardár Elon Musk hovorí na predvolebnom mítingu na podporu republikánskeho prezidentského kandidáta a amerického exprezidenta Donalda Trumpa 27. októbra 2024 v New Yorku. FOTO TASR/AP
Elon Musk speaks before Republican presidential nominee former President Donald Trump at a campaign rally at Madison Square Garden, Sunday, Oct. 27, 2024, in New York. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Elon Musk sľubuje Trumpovým voličom, že zníži rozpočet USA o dva bilióny dolárov

Chystá sa diskusia na X

Miliardár má na sieti X najbližšie v pláne usporiadať rozhovor so spolulíderkou krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) Alice Weidelovou, ktorú podporuje pred voľbami 23. februára. Strana otvorene propaguje odchod Nemecka z EÚ a eurozóny. Únia bude monitorovať toto podujatie z dôvodu obáv o integritu volieb.

V Spojenom kráľovstve sa jeho aktivity ešte viac posunuli do sveta konšpiračných teórií, keď napríklad tvrdil, že „občianska vojna je nevyhnutná“.

Vlády a opozície v dotknutých krajinách čelia dileme, ako reagovať na nevypočítateľné správanie amerického miliardára. „Musk si buduje impérium a testuje, kam až môže zájsť,“ tvrdí profesorka z Kolumbijskej univerzity Alexis Wichowskiová. Jeho kroky podľa nej nesúvisia s finančnými cieľmi, ale skôr s túžbou posilniť si vplyv a „meniť svet“.

Nemecko, investície
Neprehliadnite

Každá nemecká domácnosť je chudobnejšia o 2 500 eur. Nezvratný osud hrozí aj zvyšku Európy

Kritika zo strany europoslancov

Nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Robert Habeck nedávno vyhlásil, že E. Musk zámerne posilňuje tých, ktorí oslabujú Európu. Podľa neho „slabá Európa je v záujme tých, pre ktorých sú regulácie neprijateľným obmedzením ich moci“.

Európska komisia čelí kritike už aj z radov europoslancov, podľa ktorých je „príliš pomalá“ v presadzovaní kľúčového zákona, ktorý má zabezpečiť zodpovedné správanie sociálnych médií. Europoslanci varujú, že váhanie EÚ pri presadzovaní pravidiel digitálnej regulácie by mohlo podkopať integritu nadchádzajúcich volieb a ohroziť demokratické procesy v Európe, uvádza britský The Guardian.

Muskovo napätie s Európskou úniou nie je novinkou. EÚ už otvorila vyšetrovanie jeho platformy X na základe legislatívy o moderovaní obsahu. Majiteľ automobilky Tesla, ale aj vesmírnej spoločnosti Space X, sa o európskych projektoch, ako je satelitná konštelácia EÚ, vyjadril ako o „detskej hračke“ v porovnaní s jeho Starlinkom.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Koniec práce na diaľku. Federálny aparát bude štíhlejší a štát ušetrí, tvrdí Elon Musk