Dedinka Woolsery leží v severnej časti grófstva Devon. Multimilionár Michael Birch tu spolu s manželkou Xochi vybudoval spoločenstvo The Collective. Jeho súčasťou je perfektne upravená krčma, luxusný dedinský obchodík s poštou, gurmánska reštaurácia podávajúca tradičné vyprážané rybie filé s hranolkami či zachovalá vila postavená v gregoriánskom štýle.

Návštevníkom ponúka ubytovanie v zrekonštruovaných domčekoch. Okrem toho do „kolektívu“ patrí aj neďaleká organická farma o rozlohe 1,5 kilometra štvorcového, kde členovia pestujú nielen vlastnú ovocie a zeleninu, ale aj kvety.

Zdá sa, že The Collective je akousi oázou dokonalosti ako vystrihnutou z filmu Stepfordské paničky. Redaktorke Telegraphu Anne Selbyovej počas návštevy pripomínal skôr filmovú scénu než skutočné miesto. Návštevníci v ňom totiž nenájdu ani jednu chýbajúcu kachličku, práchnivejúci trám či rozpadajúci sa komín. Keď však zistia, že všetky spomenuté budovy patria multimilionárovi zo Silicon Valley, perfektný stav budov začne dávať oveľa väčší zmysel.

Rodinný odkaz

Birch s Xochi v roku 2005 založili úspešnú sociálnu sieť Bebo. Peniaze, ktoré podnikaním získal, neskôr multimilionár využil k zveľadeniu Woolsery, kde má svoje korene. Práve jeho prastarí rodičia postavili spomínaný dedinský obchodík a jeho babička sa narodila v byte nad ním.

Mnoho členov Birchovej rodiny žije v dedinke dodnes a sám podnikateľ na ňu má veľa krásnych spomienok z detstva. „Pôvodne nás zaujímala iba krčma The Farmers Arms. Niekoľko rokov bola jej budova opustená a hrozilo, že z nej urobia nové byty. Pre mňa je táto krčma srdcom dediny a bolo nemysliteľné, aby z Woolsery zmizla krčma, ktorú som poznal celý život,“ vysvetlil Birch.

Keďže spolu s manželkou mali dostatok peňazí, rozhodli sa ju zachrániť. Tam podľa neho obroda dedinky začala, keďže postupne im prichádzali ponuky aj na iné budovy v rôznom štádiu rozpadu.

Dedinská idylka

The Collective je dnes šťastným a prosperujúcim miestom pre život, ktorému sa na rozdiel od susedov podarilo vyhnúť odlevu miestnych obyvateľov v dôsledku nezamestnanosti. Podľa Birchovcov sa dedinke darilo ešte pred ich príchodom, a preto odmietajú reči o tom, že ju zachránili.

Miestni producenti majú ale vďaka snahe manželov možnosť predávať svoje produkty v krásne zrekonštruovanom obchode s poštou. Pokiaľ ide o cestovný ruch, The Collective má kapacitu ubytovať iba 20 ľudí naraz, takže mu nehrozí, že ho zahltia turisti. „Panuje tu dokonalá rovnováha,“ dodala na záver Selbyová.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Svoj malý podnik zachránila pomocou barteru. Inšpirovala sa rodnou dedinou