R. Mugabe oznámil, že odstupuje „okamžite a dobrovoľne“ a svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že chce prispieť k „hladkému presunu moci“. Mnohí poslanci jeho rozhodnutie privítali hlasným jasotom a tancom.
Mugabeho vládna Zimbabwianska africká národná únia - Vlastenecký front (ZANU-PF) krátko nato informovala, že postu prezidenta sa dočasne ujme bývalý viceprezident Emmerson Mnangagwa, ktorého R. Mugabe nedávno odvolal. Podľa predstaviteľov ZANU-PF ušiel po svojom odstavení od moci do zahraničia, v priebehu dvoch dní by sa však mal vrátiť a môže sa ujať prezidentských právomocí.
Emmerson Mnangagwa Zdroj: SITA / AP
R. Mugabe, ktorý bol vo svojich 93 rokoch najstaršou hlavou štátu na svete, vládol v Zimbabwe tvrdou rukou 37 rokov. Spustenie procesu impeachmentu jeho strana ZANU-PF odôvodnila okrem iného tým, že „dovolil svojej žene, aby si uzurpovala vládne právomoci“, a tiež to, že je „príliš starý a nemôže bez pomoci ani len chodiť“.
Mugabeho manželka Grace bola donedávna považovaná za jeho potenciálnu nástupkyňu. Medzi vysokopostavenými predstaviteľmi ZANU-PF mala však veľmi veľa odporcov, viacerým z nich, vrátane odvolaného viceprezidenta E. Mnangagwu, sa vyhrážala zabitím.
E. Mnangagwa má podporu armády, ktorá minulý týždeň prebrala moc v krajine a okrem armády ho podporuje aj vplyvné združenie vojnových veteránov.
Ľudia oslavujú koniec Mugabeho Zdroj: SITA / AP
USA označili odstúpenie za historickú udalosť
Za historickú udalosť označilo americké veľvyslanectvo v Zimbabwe odstúpenie R. Mugabeho, informovala spravodajská stanica BBC. Veľvyslanectvo uviedlo, že Mugabeho odchod je príležitosťou pre zimbabwiansky ľud, aby sa „postavil na novú cestu“, ktorá povedie k slobodným a spravodlivým voľbám.
Spojené štáty boli neľútostným kritikom Mugabeho, ktorého obviňovali z represií a zničenia hospodárstva prostredníctvom kontroverzného programu pozemkových reforiem, dodala BBC.
Televízia CNN poznamenala, že miesto pobytu R. Mugabeho a jeho manželky Grace nie je v tejto chvíli známe.