Aktualizované 12.3.2013 o 19:32 o nový počet uhynutých prasiat
Už viac ako 6000 mŕtvych ošípaných vylovili robotníci z rieky, ktorá zabezpečuje dodávky vody pre čínske veľkomesto Šanghaj. Informovali o tom agentúra AP, ktorá sa odvoláva na miestne úrady. Príčinu uhynutia, ani odkiaľ sa zvieratá vo vode vzali, však zatiaľ nepoznajú. Panujú stále silnejšie obavy z kontaminácie vody. Počet nájdených zdochlín zrejme ešte nie je konečný.
Zdravotné a poľnohospodárske úrady v Šanghaji v pondelok potvrdili, že vyšetrujú všetky možné zdravotné následky, aké by prasacie zdochliny plávajúce v uplynulých dňoch v rieke Chuang-pchu mohli spôsobiť. Skúmajú tiež, odkiaľ sa bravy do vody dostali. Rieka, ktorá poskytuje 23 miliónom obyvateľov Šanghaja väčšinu ich vody, preteká mestom, za ktorým sa vlieva do rieky Čchang-ťiang a následne do Východočínskeho mora. Zatiaľ je vraj voda pre veľkomesto nezávadná.
Úrady zatiaľ neposkytli prakticky žiadne vysvetlenie, ako tak veľké množstvo ošípaných mohlo skončiť v rieke, ani to, čo ich vlastne zabilo. Bravčové je v Číne hlavným druhom mäsa a zhruba pol miliardy ošípaných v krajine často žije v podmienkach, ktoré šírenie chorôb značne uľahčujú. Jeden z odborníkov z miestneho mäsového priemyslu, ktorý si neželal byť menovaný, naznačil, že hromadný úhyn ukazuje na epidémiu nejaké choroby, zrejme na jednej farme.
Čínske internetové servery boli v pondelok plné fotografií zamestnancov štátnych úradov, ktorí s maskami na tvári a s pomocou bambusových tyčí lovili z kalných vôd rieky a jej znečistených brehov prasacie zdochliny. Niektoré z nich sa už začali rozkladať a pohľad na prasce s vyvalenými črevami šokoval aj obyvateľov, ktorí zvyšky čohokoľvek vyhadzované či vypúšťané do vody zvyčajne ľahostajne prehliadajú. Tentoraz sa však začali objavovať otázky nielen týkajúce sa toho, čo vlastne ošípané zabilo, ale aj o samotných metódach, ako sa Čína stavia k likvidácii uhynutých zvierat.
Plávajúce bravy nie sú jediným problémom znečistenia vody, aký Šanghaj v tomto roku zažil. V januári boli obyvatelia tej časti mesta, kde sa teraz začali objavovať prasacie zdochliny, niekoľko dní bez tečúcej vody, keď z chemického prepravníka unikol do prítoku rieky Chuang-pchu benzén. Viac ako dvadsať ľudí bolo kvôli zdravotným problémom hospitalizovaných a ďalším potom musela byť dodávaná voda v hasičských cisternách.
Tieto prípady sú zreteľnou ilustráciou čínskych problémov so znečistením životného prostredia, napísal denník The Wall Street Journal.
Zdroj: SITA / AP
Obyvateľ Šanghaja hľadí na špinu v rieke Chuang-pchu, v ktorej sa zachytilo mŕtve prasa
Foto - SITA / AP