V epicentrách hospodárskych kríz zvyknú rásť mrakodrapy. Zvyčajne sa tak deje krátko pred vypuknutím krízy, alebo priamo počas nej, upozorňuje investičná banka Barclays Capital. Pripomína historický príklad mrakodrapu Empire State Building, ktorý vyrástol počas krízy v 30. rokoch minulého storočia. Svetové obchodné centrum v New Yorku a Sears Tower v Chicagu postavili počas ropnej krízy v 70. rokoch. Z novších príkladov možno spomenúť napríklad Burdž Chalífa, po ktorého dokončení sa Dubaj dostal na pokraj finančného kolapsu.
Často sa s krízou spájajú mrakodrapy, ktoré prekonajú nejaký svetový alebo aspoň lokálny rekord. To by podľa BBC mohla byť zlá správa pre Londýn, kde sa v týchto mesiacoch dokončuje budova The Shard. So svojimi 310 metrami pôjde o najvyšší mrakodrap v Európskej únii.
Vzťah medzi výstavbou mrakodrapov a krízami nie je presne preskúmaný a zakladá sa zväčša na historickom pozorovaní extrémov – najhorších kríz a najvyšších mrakodrapov. Nesedí ale pre všetky rekordné mrakodrapy ani pre všetky väčšie krízy.
„Najvyššie budovy na svete sú často len začiatkom trendu stavania mrakodrapov, ktorý poukazuje na nesprávne umiestňovanie kapitálu vo veľkom rozsahu a následnú ekonomickú korekciu,” citovala BBC analytika Barclays Capital. V súčasnosti sa najviac mrakodrapov stavia v Číne, kde sa už zároveň otvorene hovorí o narastajúcej realitnej bubline.
Podľa správy JP Morgan by sa realitný trh v najväčších čínskych mestách mohol v nasledujúcom roku prepadnúť až o 20 percent. Realitný boom zažívajú aj indické mestá. V Indii je v súčasnosti rozostavaných 14 mrakodrapov.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP