Klimatický startup dClimate, okrem iných podporovaný aj miliardárom Markom Cubanom, podpísal so zástupcami Konžskej demokratickej republiky predbežnú dohodu o vytvorení uhlíkových kreditov v hodnote jednej miliardy dolárov. Dohoda má pomôcť zabrániť odlesňovaniu v oblasti druhého najväčšieho tropického pralesa na svete.

Konžský potenciál

Spoločnosť dClimate bude monitorovať vybranú oblasť, aby videla, ako sa zabraňuje odlesňovaniu, pomôže Kongu vytvoriť register uhlíkových kreditov a pomôže krajine aj s predajom získaných kreditov na trhu, píše Bloomberg. Uhlíkové kredity si môžu spoločnosti, vlády, ale aj jednotlivci kupovať ako kompenzáciu vlastných emisií.

Zástancovia kompenzácie uhlíka vnímajú konžské pralesy a rašeliniská ako jeden z najdôležitejších, ale zatiaľ do veľkej miery nevyužitých zdrojov uhlíkových kreditov. A to aj preto, že rašeliniská sú schopné uskladňovať uhlík. Vďaka podmienkam, ktoré v nich panujú, bránia organickej hmote v úplnom rozklade a uvoľňovaní uhlíka späť do atmosféry.

Svetová banka odhaduje, že konžské pralesy ročne zachytia 822 miliónov ton skleníkových plynov, vďaka čomu by tamojšie uhlíkové kredity mohli mať hodnotu niekoľkých miliárd dolárov.

Kompenzačné obavy

Vyšetrovania a výskumy klimatických aktivistov a akademikov však vyvolávajú otázky o kompenzačných nárokoch spojených s uhlíkovými kreditmi. Štúdia, ktorú v auguste zverejnil vedecký časopis Science, odhalila, že iba šesť percent kompenzačných offsetových projektov (offset predstavuje formu uhlíkových kreditov, pozn. redakcie) bolo spojených s dodatočným znížením emisií uhlíka prostredníctvom zachovania lesov.

Aj to prispieva k tomu, že konžské kredity sa v súčasnosti na voľnom trhu obchodujú za približne päť dolárov, čo je v porovnaní s cenami na regulovaných trhoch v Spojených štátoch a Európskej únii výrazne nižšia hodnota. Zástupcovia konžskej vlády sa dokonca vyjadrili, že pri takomto cenovom nastavení nemusí mať ochrana pralesov nevyhnutne ekonomický zmysel.

Legitímne spojenie

Spoluzakladateľ startupu dClimate Siddhartha Jha však predpokladá, že ich kredity by mohli mať hodnotu sedem až desať dolárov, a to aj vďaka technológiám spoločnosti a nového registru, ktorí uistí investorov, že nakupujú legitímne kompenzačné offsety. Jha odhaduje, že z predaja by si startup mohol nechávať podiel desať až dvadsať percent.

Dohoda, o ktorej sa medzi zainteresovanými stranami, rokovalo dva roky, predstavuje „krok ku vyváženiu ekologickej ochrany s naším národným rastom,“ uviedla Stephanie Mbomboová, osobitná vyslankyňa Konga pre klimatickú ekonomiku.

Spoločnosť dClimate dúfa, že po podpísaní konečnej zmluvy, by projekt v Kongu mohol začať už na budúci rok.

Ďalšie dôležité správy

Klimatický summit COP28
Neprehliadnite

Zachytávanie uhlíka je beh na dlhú trať. Svetový líder ukazuje, prečo