V moslimskom svete prudko rastie spotreba alkoholu. Len od roku 2001 do roku 2011 predaj alkoholických nápojov vzrástol o 72 percent, celosvetový priemer tempa rastu predaja sa pritom pohybuje len okolo 30 percent. Informoval o tom internetový server ekonomického týždenníka The Economist.

Podľa Koránu a islamskej tradície je pitie alkoholu zakázané, konzumenti ale prikázanie buď úplne ignorujú, alebo obchádzajú. Niektorí duchovní napríklad používajú striktný výklad Koránu, ktorý zakazuje iba nápoje destilované z vína a datlí. Tie boli bežné v dobe vzniku náboženstva. Ostatné nápoje potom fakticky povoľujú, ale verejná diskusia na túto tému neexistuje.

„Žiadny náboženský učenec nie je pripravený na to, čo by sa dialo, keby vydal verejné vyhlásenie, v ktorom by povolil pitie piva, vodky a pálenky,“ hovorí učenec Anas abú Sadie z prestížnej islamskej univerzity al-Azhar v Káhire.

Vo väčšine moslimských krajín je pitie alkoholu legálne, len niektoré konzervatívne štáty – napríklad Pakistan, Irán alebo Saudská Arábia – majú zákony proti jeho požívanie a vyrubujú tresty. Aj tam sú ale výnimky, ktoré sa väčšinou vzťahujú na cudzincov.

V samotnej moslimskej spoločnosti sa názory na alkohol výrazne líšia, najmä podľa krajín a podľa spoločenských vrstiev. V bohatších a liberálnych štátoch, ako sú krajiny Arabského polostrova alebo Libanon či Turecko, je podávanie alkoholu prestížnou záležitosťou a znamením bohatstva a pokrokového ducha. V chudobnejších a konzervatívnejších štátoch je alkohol konzumovaný skôr tajne a pochádza najmä z čiernych páleníc.

Aj striktné odmietanie alkoholu ale môže mať pôvod v spoločenskom živote, a to aj v západných krajinách. „Pre mnoho moslimov je alkohol otázkou identity. Jeho nepitie sa stalo reakciou na západnú dekadenciu,“ cituje The Economist Samiho Zubajdu, sociológa z londýnskej Birkbeck College. Pre radikálnych moslimov môže byť požívanie alkoholu aj dôvodom na obvinenia z bezbožnosti.

Vylúčenie alkoholu z širšej verejnej debaty v moslimských štátoch má aj svoje praktické úskalia. Alkoholizmus tu nie je neznámy a postoje verejnosti často sťažujú liečbu a zhoršujú celý problém. Podľa doktora Sadako Alího, ktorý v Pakistane riadi sieť protitialkoholických liečební, je len v samotnom Pakistane okolo milióna alkoholikov. „Väčšina liečbu aktívne nevyhľadáva, pretože pitie alkoholu je tabu. Musíme to zmeniť,“ uvádza Alí.

Moslimovia pijú viac alkoholu

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP