Po určitom váhaní sa lídri Európskej únie dohodli uvaliť embargo na dovoz väčšiny ruskej ropy. Nahradenie ropy Urals drahšou ropou Brent ešte viac zahreje už aj tak dobiela rozpálený únijný účet za energie, ale tento krok priškrtí hlavný zdroj exportných príjmov Moskvy a pomôže pribrzdiť rozbehnutú vojnovú mašinériu ruského prezidenta Vladimira Putina.
Nový sankčný balík, ktorý musia ešte oficiálne schváliť lídri jednotlivých členských štátov Únie, ráta s okamžitým zákazom importu 75 percent ruskej ropy, píše Reuters.
Energie budú ešte drahšie
Do konca roka by to malo byť až 90 percent. Čiastočné embargo je nastavené tak, aby mohlo Maďarsko a Slovensko dovážať ruskú ropu ropovodom. Nerovnomerná implementácia európskeho najúčinnejšieho sankčného nástroja je mnohým tŕňom v oku. Vyústi tiež do zvýšenia účtov za energie už aj tak ťažko skúšaných spotrebiteľov.
Európska únia dováža podľa spoločnosti Rystad Energy tri až 3,7 milióna barelov ruskej ropy Urals za deň. Náhrada 75 percent jej dovozu ropou Brent pri cene 120 dolárov za barel, prinesie so sebou zvýšenie nákladov o najmenej dve miliardy mesačne. A predsa je toto embargo nesmierne významné. Ruský export surovej ropy a kondenzátu predstavoval v roku 2021 približne 110 miliárd dolárov, čo je viac ako pätina príjmov Moskvy z celého exportu komodít.
Čínu pribrzdila pandémia
Aj keď je preprava ropy jednoduchšia ako preprava plynu, Rusko bude mať čo robiť, aby výpadok európskeho exportu plne nahradilo. Rekordné množstvo lacnej ruskej ropy nakupuje v súčasnosti India, ale tamojšie rafinérie už kapacitne na jej spracovanie nestačia. Zvýšiť dovoz ruskej ropy sa chystá aj Čína, ale jej ekonomický rast spomalili rozsiahle lockdowny spôsobené pandémiou koronavírusu.
Rusko by mohlo získať 8,1 miliardy dolárov mesačne z exportu troch miliónov barelov svojej ropy Urals do EÚ za jej súčasné ceny. Analyticy Rystadu tvrdia, že Moskva môže presmerovať prinajlepšom jeden milión z barelov ktoré boli predtým určené pre Európu, čo znamená že export troch miliónov barelov sa čoskoro scvrkne na 1,75 milióna barelov.
Pre Moskvu to znamená, že v prvej fáze embarga príde o 3,4 miliardy dolárov mesačne, alebo o viac ako 40 percent odhadovaných príjmov z exportu do EÚ. Táto strata sa môže zvýšiť na 4,5 miliardy dolárov mesačne, keď začne platiť úplný zákaz dovozu ruskej ropy do Únie. Embargo na import ruskej ropy bude teda viac bolieť Moskvu ako Európu.