Moskva v reakcii na vyhostenie veľkého počtu svojich diplomatov z Prahy zvažuje podľa denníka Kommersant možnosti ekonomických sankcií voči Českej republike. Ruské úrady môžu obmedziť dovoz českého tovaru, napríklad piva, píše ruský denník s odvolaním sa na dva zdroje z vládnych kruhov, ktoré sú oboznámené s diskusiou o eventuálnych postihoch voči Česku. Podľa denníka je to jeden z variantov ruskej odpovede na diplomatickú roztržku.
Moskva sa možno bude musieť uchýliť k ekonomickým sankciám, pretože „bezprecedentné agresívne správanie Prahy nemôže zostať bez odpovede", povedal denníku jeden z jeho zdrojov s tým, že Rusko nemôže reagovať „čisto zrkadlovo". „České úrady minulý víkend obvinili ruskú tajnú službu zo zapojenia do výbuchov v muničnom sklade v dedine Vrbětice v roku 2014 a oznámili vyhostenie 18 ruských diplomatov. Rusko reagovalo vyhostením 20 pracovníko včeského veľvyslanectva. Praha potom oznámila vyhostenie 63 ďalších Rusov, ale ruské úrady na to nemôžu symetricky odpovedať, pretože v Moskve zostalo iba sedemčeských diplomatov a 25 administratívno technických pracovníkov, " píše Kommersant.
Rusko a Česko budú mať na svojich veľvyslanectvách po sedem diplomatov
Rusko následne rozhodlo, že obmedzí počet miestnych zamestnancov, ktorých môže najať české veľvyslanectvo v Moskve na 19 ľudí (podľa diplomatických zdrojov ČTK zamestnáva teraz česká ambasáda približne 110 ruských občanov), čím sa ich počet vyrovná lokálne najatým zamestnancom ruského veľvyslanectva v Prahe. To však Kremeľ nepovažuje za symetrickú odpoveď. „Ak by Moskva konala zrkadlovo, musela by vyhostiť všetkých pracovníkov ambasády vrátane veľvyslanca, a to by nemalo ďaleko k prerušeniu diplomatických vzťahov. Preto sa teraz zvažujú alternatívne varianty odpovede," povedal zdroj ruskému denníku.
Podľa ruskej federálnej colnej služby klesol obrat vzájomného obchodu medzi Ruskom a Českom kvôli pandémii Covidu-19 v minulom roku o 43 percent v porovnaní s rokom predošlým. Tvoril zhruba 5,2 miliardy amerických dolárov, pričom 2,7 miliardy dolárov pripadá podľa denníka na dovoz z Česka do Ruska. Ruské sankcie sa môžu dotknúť niektorého z priemyselných odvetví, ale úrady budú pri vytváraní „čiernej listiny" vychádzať zo zásady „neubližuj sebe",povedali zdroje denníku.
Český premiér sa Slovensku poďakoval za solidárny postoj vo veci vyhostenia diplomatov
Jeden z nich predpokladá, že sa sankcie dotknú českého piva. Do Ruska vlani podľa Kommersantu putoval z Česka chmeľový mok v hodnote 38 miliónov dolárov, čo je o desať percent viac, ako v predchádzajúcom roku. Riaditeľ Strediska pre výskum federálneho a regionálneho trhu s alkoholom Vadim Drobiz považuje prípadný zákaz dovozu českého piva za „symbolické podpichnutie", pretože Rusko nakupuje v zahraničí len malú časť piva, ktoré Rusi vypijú, konkrétne päť percent. České pivo v celkovom objeme importu tvorí okolo desať percent, teda 40 miliónov litrov ročne. České pivo podľa Drobiza kvôli kolísaniu výmenného kurzu v Rusku zdražuje, takže Rusi ho pijú menej. „Nápoje vyrobené v Česku pravidelne, alebo príležitostne pije menej ako dva milióny ľudí," tvrdí Drobiz o krajine, kde žije približne 146 miliónov obyvateľov.
Pokiaľ Moskva dovoz niektorých českých tovarov do Ruska skutočne zakáže, stane sa to novým zvratom v konflikte, ktorý sa celý týždeň vyvíjal a rozšíril sa aj do ďalších krajín, podotýka Kommersant.