Po ovládnutí bieloruských plynovodov sa Moskva vraj chystá pretlačiť svoj vplyv aj na Ukrajinu, cez ktorú v súčasnosti k európskym zákazníkom putujú dve tretiny ruského plynu. Podľa dnešného vydania denníka Kommersant ruský koncern Gazprom pripravuje vytvorenie dvoch spoločných podnikov s ukrajinskou energetickou firmou Naftogaz. Jeden by kontroloval tranzitné plynovody, druhý ukrajinskú distribučnú sieť. Európska únia má byť podľa denníka z účasti vylúčená.

„Ak by Ukrajina súhlasila s tým, že odovzdá Gazpromu časť svojich plynovodov, cena plynu by bola okolo 210 až 220 dolárov za tisíc metrov kubických, aj keď ukrajinské médiá uvádzajú aj vyššie čísla. V priemere by to ale bola polovičná cena oproti aktuálnym 446 dolárom,“ napísal Kommersant.

Transakcia ešte nie je zavŕšená, rokovania pokračujú, pretože Gazprom požaduje kontrolu nad podnikmi. Podľa šéfa koncernu Alexeja Millera sa strany do konca roka nedohodnú.

EÚ pritom naliehala na vytvorenie najmenej trojstranného konzorcia kontrolujúceho ukrajinské plynovody, obzvlášť po tom, čo Gazprom stopercentne ovládol bieloruský podnik Beltransgaz, za ktorý zaplatil päť miliárd dolárov. Cez Ukrajinu prúdi každý rok okolo 100 miliárd metrov kubických ruského plynu exportovaného do Európy.

V ukrajinskom prípade si analytici hodnotu transakcie odhadnúť netrúfajú. Naftogaz vraj môže stáť toľko ako dva Beltransgazy. Firma je ale zaťažená dlhom, ktorého výška pred dvoma rokmi dosiahla päť miliárd dolárov. Otázkou je tiež veľkosť nevyhnutných investícií. Zároveň nie je jasné, či by Ukrajina dostala reálne peniaze alebo zľavu na plyn.

Hodnota ukrajinských plynovodov by však klesla k nule, ak by Rusko postavilo plynovod South Stream, obchádzajúci Ukrajinu po dne Čierneho mora. Gazprom oficiálne tvrdí, že nový plynovod postaví bez ohľadu na výsledok rokovaní s Kyjevom. Podľa Kommersantu by ale ušetril, ak by sa projektu South Stream zriekol. Koncern už otvorením baltského plynovodu Nord Stream získal prebytok exportných kapacít a po ovládnutí Beltransgazu kleslo riziko pri preprave plynu cez Bielorusko.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP