Stály predstaviteľ Ruska pri OSN v Ženeve Gennadij Gatilov pre denník The Financial Times uviedol, že OSN by mala zohrávať väčšiu úlohu v pokusoch o ukončenie konfliktu, a obvinil USA a ďalšie krajiny NATO, že tlačia na Ukrajinu, aby ukončila rokovania. Podľa jeho slov sa nebudú konať žiadne priame rozhovory medzi Putinom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

„Teraz nevidím žiadnu možnosť diplomatických kontaktov," povedal Gatilov. „A čím dlhšie bude konflikt pokračovať, tým ťažšie bude násť diplomatické riešenie."

Jeho vyjadrenia sú ranou pre vyjednávačov, ktorí dúfali, že nedávna dohoda o vývoze obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov by mohla byť základom pre širšiu dohodu, konštatuje FT.

OSN sa pre vojnu zaplietla do „politizácie", čo „poškodilo autoritu OSN a jej organizácií", povedal Gatilov. V dôsledku toho nie je schopná účinne pôsobiť ako sprostredkovateľ, sťažoval sa.

„Nemáme žiadne kontakty so západnými delegáciami," povedal o svojej každodennej práci v Ženeve. „Po protokolárnej stránke sa nestretávame ... Súkromne, bohužiaľ, nemáme žiadne kontakty... jednoducho spolu nehovoríme."

Svet sa zmenil

Globálna diplomacia je v najhoršom stave, aký zažil počas svojej 50-ročnej kariéry, dodal Gatilov. „Svet sa zmenil a OSN už nikdy nebude taká ako predtým," povedal.

Bilaterálne rokovania o prímerí stroskotali po tom, ako sa v apríli objavili dôkazy o vojnových zločinoch spáchaných okupačnými ruskými jednotkami. Moskva tieto obvinenia poprela.

Neúspech pri obnovení mierových rokovaní v kombinácii s pokračujúcou vojenskou podporou Ukrajiny zo strany Západu znamená, že nie je možné predpovedať, ako dlho môže konflikt trvať, povedal Gatilov: „A tak budú Kyjev a jeho západní podporovatelia bojovať až do posledného Ukrajinca."

Gatilov, ktorý pred vyslaním do Ženevy v roku 2018 pôsobil ako námestník ministra zahraničných vecí, tvrdil, že Moskva a Kyjev boli „veľmi blízko" k dohode, ktorá by mohla konflikt zastaviť. Vraj to bolo na rokovaniach, ktoré v apríli hostilo Turecko. Ľudia zapojení do rozhovorov to vyvrátili.

OSN a Turecko sa snažili pôsobiť ako sprostredkovatelia medzi Kyjevom a Moskvou a nedávno mali úspech pri sprostredkovaní dohody o ukrajinskom vývoze obilia. Gatilov však povedal, že je „nešťastné", že OSN nezohráva väčšiu úlohu. „Myslím si, že dohoda o obilí je jediným príkladom, kde zohrali praktickú úlohu v snahe o sprostredkovanie," povedal. „Malo by to byť viac ako to."

Západným krajinám na Ukrajine nezáleží

Gatilov obvinil západné krajiny, že situáciu využívajú „ako nátlak na Rusko, ako nástroj izolácie Ruska... poškodzujú našu pozíciu, ekonomicky, politicky".

„Nezáleží im na ukrajinskom ľude, na ukrajinských vojakoch," povedal.

Obranu Ukrajiny posilnili dodávky zbraní v hodnote viac ako 30 miliárd dolárov, ktoré prisľúbili USA, Spojené kráľovstvo a ďalší spojenci NATO. Zelenskyj už skôr povedal, že za jediný spôsob, ako vyjednať ukončenie konfliktu, považuje priame rozhovory s Putinom, a to až po stiahnutí sa Ruska zo všetkých ukrajinských území dobytých od februára.

Poradca Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak, ktorý bol súčasťou neúspešných mierových rozhovorov, v piatok povedal, že „rokovať s Ruskou federáciou znamená . ... fatálny koniec pre všetkých".

Ďalšie dôležité správy

WA 2 New York - Na snímke ruský vyslanec pri OSN Vasilij Nebezia počas mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku v pondelok 21. februára 2021. Nebenzia v utorok nadránom na mimoriadnom zasadnutí bezpečnostnej rady vyhlásil, že Moskva je stále
Neprehliadnite

OSN dochádza dych, izolovať Rusko sa nedarí, diplomati prezradili, že pochybnosti narastajú