Rusko zakázalo od 7. augusta dovoz poľnohospodárskych a potravinárskych produktov z Európskej únie, USA, Austrálie, Kanady a Nórska v reakcii na sankcie Západu, ktorý Moskvu viní z podpory povstalcov na východe Ukrajiny.

„Naši partneri z colnej únie môžu z tejto situácie vyťažiť, pretože niektoré produkty, ktoré k nám predtým prichádzali priamo, sa budú môcť spracovávať u nich,“ povedal A. Dvorkovič ruským tlačovým agentúram.

Rusko, Kazachstan a Bielorusko tento rok uzavreli zmluvu o vzniku euroázijskej hospodárskej únie, jednotného trhu prepojeného colnou úniou. Tá medzi týmito krajinami bývalého Sovietskeho zväzu funguje od roku 2010. Bielorusko a Kazachstan už uviedli, že potraviny zakázané Ruskom budú naďalej dovážať.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev vyjadril nádej, že zákaz dovozu potravín zo Západu nebude trvať príliš dlho. Zatiaľ je dĺžka embarga stanovená na jeden rok.

Ruská vláda sa teraz snaží obmedziť vplyv opatrení na ceny potravín. Zhruba polovica ruskej spotreby mlieka, hovädzieho, syra a rýb pripadala pred embargom na dovoz.

Vlani Rusko doviezlo z krajín postihnutých embargom potraviny za 17,2 miliardy dolárov. Z toho za 9,2 miliardy dolárov bol tovar figurujúci na ruskom zozname sankcií, vyplýva z údajov OSN a Svetovej obchodnej organizácie.

Európska komisia v pondelok mimoriadne uvoľnila približne 125 miliónov eur na pomoc poľnohospodárom, ktorých postihlo ruské ročné embargo na dovoz západných potravín. Poľnohospodári v EÚ sa obávajú, že kvôli ruskému embargu vzniknú na domácom trhu prebytky, klesnú ceny a tržby a zvýši sa nezamestnanosť.