„O plánoch rokujeme už dlhší čas a fakultu otvoríme v najbližších niekoľkých dňoch,“ povedal agentúre TASS rektor najstaršej ruskej univerzity Viktor Sadovničij. Vyučovať na fakulte sa začne niekedy v budúcom roku.
Ruský kozmický priemysel postihlo v posledných rokoch niekoľko vážnych nehôd a potrebuje získať mladé talenty. Vlani pracovníci ruskej Federálnej kozmickej agentúry uviedli, že je nevyhnutné, aby toto odvetvie v budúcom desaťročí zamestnalo najmenej 110-tisíc vysokoškolákov.
V roku 1989, keď bolo toto odvetvie na vrchole, zamestnával sovietsky vesmírny program viac ako milión odborníkov, ktorí vytvárali 1,5 percenta HDP. V posledných 25 rokoch utrpel priemysel veľké straty. Mladých ľudí práca v tomto sektore kvôli nízkym platovým podmienkam neláka.
Analytik Pavel Lužin však tvrdí, že školstvo samo o sebe kolabujúci sektor nezachráni. „Vysokoškoláci o kariéru v ruskom kozmickom priemysle nestoja,“ povedal P. Lužin. Argumentoval tým, že špecializované školy sú po celom Rusku, ale sektor má stále málo zamestnancov.
Nízke mzdy a zastarané technológie, ktoré potenciálnych regrútov odrádzajú, sú vraj dôsledkom štátneho monopolu. Mladý inžinier si zarobí 20- až 30-tisíc rubľov (290 až 440 eur) mesačne, čo nie je veľa ani v odľahlých častiach Ruska. V okamihu, keď inžinier začne pracovať v leteckej továrni, sú mu zverené štátne tajomstvá a nesmie cestovať mimo Ruska. „Sľubný 22- až 23-ročný odborník sa premení na nevoľníka ako za cárskeho Ruska,“ vysvetľuje P. Lužin.
Ruskému kozmickému priemyslu by mohli pomôcť investície zo súkromného sektora, píše The Moscow Times. Zamestnanci by sa dočkali vyšších miezd a kozmonautika zase technologického pokroku. Ruská vláda však v minulosti odmietla vypracovať návrhy zákona, ktoré by v Rusku súkromnú kozmonautiku povolili.