Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová dnes odmietla poľskú výzvu, aby Európska únia dočasne pozastavila svoj systém obchodovania s emisnými kvótami, a pomohla tak znížiť vysoké ceny elektriny. Informovala o tom agentúra Reuters. Ceny elektriny tento rok tlačia nahor zdražovanie plynu, ktoré je dôsledkom ruskej vojny proti Ukrajine.

Využiť všetky nástroje

Pozastavenie systému obchodovania s emisnými kvótami na jeden či dva roky navrhol na dnešnom energetickom summite v Dánsku poľský premiér Mateusz Morawiecki. Cieľom tohto opatrenia by podľa neho bolo zníženie cien elektriny pre domácnosti aj podniky.

„Domnievam sa, že by sme mali použiť všetky dostupné nástroje, aby sme zabránili (ruskému prezidentovi Vladimírovi) Putinovi v dosiahnutí jeho cieľov,“ uviedol Morawiecki podľa agentúry PAP. „Môžeme sa k tomuto systému vrátiť hneď, ako zaistíme energiu pre celú Európu a mier na Ukrajine,“ dodal.

Leyenová: Malý vplyv

Von der Leyenová však uviedla, že náklady spojené s týmto systémom prispievajú k cenám elektriny len zhruba šiestimi percentami, zatiaľ čo za 94 percentami stoja iné faktory, predovšetkým vysoké ceny plynu.

„Potrebujeme systém obchodovania s emisnými kvótami, aby sme znížili emisie oxidu uhličitého,“ dodala. Namiesto pozastavenia tohto systému podľa nej EÚ pracuje na núdzovom opatrení a štrukturálnej reforme trhu s elektrinou, aby zabezpečila pokles cien.

Morawiecki: Putin sa nám smeje

Morawiecki podľa agentúry PAP vyzval na úpravu mechanizmov na stanovovanie cien na európskom energetickom trhu. „Som presvedčený, že Putin sa nám teraz smeje, pretože nemeníme niektoré mechanizmy tvorby cien v Európe,“ uviedol. „Tieto mechanizmy iba pomáhajú Rusku,“ dodal.

Von der Leyenová už v pondelok uviedla, že EÚ sa usiluje o vytvorenie nástroja, ktorý by prerušil väzbu medzi cenami plynu a elektriny. Dodala, že únia musí urýchlene prijať kroky, ktoré vyriešia prudko rastúce ceny.

Aj podľa českého ministra priemyslu a obchodu Jozefa Síkelu musí únia oddeliť ceny plynu od ceny elektriny. Síkela ako zástupca krajiny predsedajúcej Rade EÚ zvolal na 9. septembra mimoriadne stretnutie ministrov zodpovedných za energetiku. Prejednávať sa má návrh na stanovenie maximálnej ceny plynu.

Hlavný nástroj únie

Európsky systém obchodovania s emisiami ETS je hlavným nástrojom Únie na zníženie emisií skleníkových plynov. Stanovuje limity celkového množstva skleníkových plynov, ktoré môžu vypúšťať sektory v jeho pôsobnosti, a zároveň umožňuje podnikom získať alebo zakúpiť emisné kvóty, s ktorými možno podľa potreby obchodovať. Keď sa cena kvót zvyšuje, rastie aj motivácia firiem snažiť sa obmedzovať emisie.

Ďalšie dôležité správy

Premiéri Poľska a Slovenska otvorili prepojovací plynovod medzi krajinami
Neprehliadnite

Cena zemného plynu je pre Slovensko devastačná. A vláda iba verí, že sa veci nejako vyriešia