Ľudia dosadení štátom do orgánov teplární a ďalších podnikov budú musieť v najbližších dňoch podpísať ,,morálne dodatky“ k svojim pracovným zmluvám. Tie by mali zabrániť neopodstatnenému vyplácaniu vysokých odmien či odstupného. Vláda a Fond národného majetku (FNM)  takto reagujú na kauzu neadekvátne vysokých bonusov v Teplárni Košice (TEKO), kde manažéri získali nárok na 90-tisíc eur, hoci vo funkciách vydržali len niekoľko týždňov.

Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) oznámil, že koalícia chce presadiť takýto postup cez FNM. Práve fond totiž spravuje väčšinu štátnych podielov v podnikoch. ,,Výkonný výbor fondu pripravuje postup na zmenu alebo zrušenie jestvujúcich zásad odmeňovania manažérov v spoločnostiach s rozhodujúcou majetkovou účasťou fondu. Je pripravený vyzvať manažérov, aby uzavreli dodatky k súčasným zmluvám, ktorými sa zrušia neprimerané odmeny," uviedol I. Mikloš. Politických nominantov, ktorí podpísať odmietnu, štát stiahne z funkcie.

Obaja politicky dosadení riaditelia košickej teplárne boli vlani z postov odvolaní. Nominant SDKÚ-DS Ján Podhorský si po 40 dňoch šéfovania odniesol 90-tisíc eur. Výzvu straníckych špičiek SDKÚ-DS  na vrátenie peňazí zatiaľ nevypočul. Jeho nástupca Ivan Zich, nominovaný stranou SaS, má po necelých štyroch mesiacoch nárok na podobnú sumu, zatiaľ však peniaze nedostal vyplatené.  ,,Ja som teda skoro spadol zo stoličky, výška odmeny je čistá nehoráznosť,“ reagoval v parlamente šéf SaS Richard Sulík. ,,Ja osobne som vplýval, aby tento pán, o ktorom som nadobudol pocit, že to nebude robiť s patričnou čestnosťou, aby z TEKO odišiel,“ vyhlásil. Obaja odvolaní riaditelia pritom zarábali mesačne 6 500 až 13 500 eur (podľa výšky priznaných odmien). V súčasnosti vedie tepláreň ďalší nominant SaS .

Vyplatenie vysokých súm v teplárni umožňovala kolektívna zmluva, ktorú schválilo ešte vedenie dosadené vládou Roberta Fica (Smer-SD). Výška odmien aj odchodného je vo firme naviazaná na mesačný plat. Po parlamentných voľbách si však riaditeľ J. Podhorský mzdu zdvihol na dvojnásobok a na nezvyčajnú úroveň tak spolu s ňou narástli aj odmeny či odchodné.

Podľa I. Mikloša by sa FNM mal pokúsiť získať vyplatené peniaze späť.  Pripustil, že mohol byť porušený zákon, a takéto finančné bonusy by sa dali hodnotiť ako neoprávnený prospech. Minister aj ďalší členovia SDKÚ-DS sa odvolávajú na ustanovenie Obchodného zákonníka, ktoré členom predstavenstva akciových spoločností zakazuje uprednostňovanie vlastných záujmov pred záujmami firmy.  ,,Je evidentné, že ak si niekto nechá vyplatiť po niekoľkých týždňoch odmenu 90-tisíc eur, tak uprednostnil svoje záujmy a konal v rozpore so záujmom akcionárov," upozornil I. Mikloš.

Zákon podľa I. Mikloša navyše ukladá členom predstavenstva za porušenie právnych noriem povinnosť spoločne nahradiť škodu. Bývalí nominanti štátu by tak za svoje kroky mohli čeliť žalobe. Návrhy spoločností na navyšovanie odmien okrem toho FNM v posledných mesiacoch neodsúhlasoval, tvrdil minister. ,,Fond cez dozorné rady požiadal jednotlivé spoločnosti o celkovú kontrolu odmeňovania manažérov,“ doplnil I. Mikloš.

Kauza sa prevalila v čase keď vláda i premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) riešia sprísnenie pravidiel odmeňovania politikov, šéfov samospráv aj ľudí dosadených do podnikov s majetkovou účasťou štátu.  Minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) má už pripravené nové pravidlá pre stropy a celkové odmeňovanie manažérov vo firmách s dosahom štátu. Návrh novely zákona je zatiaľ v pripomienkovom konaní. Ak ho schváli parlament, platiť začne až o niekoľko mesiacov.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com